Як протидіяти шахраям — вчились у «Школі виживання» пенсіонери Кам’янського

Шахрайствам, орієнтованим на людей похилого віку, було присвячене чергове засідання «Школи виживання» 25 червня. Відповідно, слухачами Школи цього разу були пенсіонери Дніпровського району, і зустріч відбувалась в приміщенні Дніпровського районного терцентру з соціального обслуговування населення.

Валентин Фіголь

Повчити літніх людей обережності прийшли голова Дніпровської райадміністрації Валерія Гаркуша та тренер Школи, журналіст Валентин Фіголь.

Мова була про те, як шахраї дурять людей похилого віку. Тренер розповів кілька історій про те, як люди віддавали шахраям гроші, в тому числі, зібрані на похорон. Про телефонні дзвінки ніби то від родичів, які потрапили в халепу або від поліціянтів, які вимагають терміново викупити сина чи онука… Про візитерів ніби то з соціальних або комунальних служб, які намагаються під будь-яким приводом потрапити у помешкання, а там або крадуть, або видурюють у людей гроші.

В. Гаркуша – правник за другою вищоюосвітою, до речі, розповіла про шахрайства, які чиняться начеб то від імені банків: коли клієнту телефонують і намагаються дізнатись реквізити банківського рахунку чи картки».

Шахраї, нагадали слухачам виступаючі, – професіонали, зазвичай, які мають заздалегідь складений план злочину, тому вони мають перевагу над жертвою, яка не підозрює, що вона жертва.

Шахраї використовують психічні та фізіологічні особливості своїх  жертв. У випадках з людьми похилого віку одна з цих особливостей – брак знань щодо сучасних інформаційних технологій, роботи банківських та державних структур, розповіла  В. Гаркуша.

Шахраї експлуатують також неуважність літніх людей, їх сентиментальність та схильність до паніки в критичній ситуації. Ще одне: люди, попри розповсюдженість різноманітних шахрайств, чомусь досі соромляться виявляти обережність та недовірливість, перевіряти інформацію від незнайомців.

Отже, щоб не стати легкою здобиччю зловмисників, тренери радять людям зберігати уважність та пильність. Перевіряти особу та повноваження будь яких візитерів: вимагати службове посвідчення або телефонувати в установу, яку візитери начеб то представляють.

Не варто бути надто говірким щодо справ інших людей, в тому числі сусідів. Слід мати на увазі: незнайомець, який розпитує про мешканців будинку, може бути співучасником шахрайства або квартирної крадіжки.

Людям похилого віку добре було б гуртуватись навколо ідеї спільної безпеки, формувати ланцюжки взаємодопомоги, рекомендували тренери Школи. Прийшли якісь візитери – покличте сусіда, підійшли на вулиці – приверніть увагу інших перехожих. Допомагаючи, підтримуючи одне одного, люди літнього віку вирішують одразу два завдання: убезпечуються від можливих злочинних посягань та підтримують життєву активність, що, на думку лікарів, дуже корисно для старіючого організму. Свого часу лікар-психіатр Лідія Тарасенко наголошувала: старим людям корисно думати, вирішувати якісь логічні завдання, тренувати пам’ять.

За пропозицією міської ради ветеранів, аналогічні засідання Школи для людей похилого віку пройдуть найближчим часом в Заводському та Південному районах.