Особливості роздільного збирання побутових відходів у Кам’янському

Особливості роздільного збирання побутових відходів у Кам’янському

Тема роздільного збирання сміття, через нестихаючу пожежу на міському звалищі, стала раптово актуальною в Кам’янському.

Автор: Валентин Фіголь

На сортування немає грошей

Цивілізованого полігону для складування та утилізації твердих побутових відходів в Кам’янському нема і не буде, бо нема сортування відходів. Це визнають представники міського самоврядування і комунальники, які опікуються долею сміття в нашому місті.

Полігон, нагадаємо, почали будувати поряд з існуючим звалищем років зо два тому за державні гроші. Зробили котлован з гідроізоляцією та дренажами для відведення грунтових вод. На тому будівництво зупинилось. Щоб завершити полігон і ввести його в дію, треба спорудити ділянку з сортування сміття, розповідав свого часу Артур Круть, директор КП «Комунальник». На це треба грошей, яких у підприємства нема.

Слід зазначити: в певному вигляді неофіційне роздільне збирання побутових відходів в нашому місті існує буквально з самого початку незалежності України.

Неорганізоване сортування існує з 90-х

Коли, на початку 90-х років минулого століття, українці почали переходити до капіталізму, виявилось, що сміття – це теж ресурс, на якому можна заробляти гроші. Спершу люди почали збирати та продавати металобрухт. Зокрема, для цього вони підпалювали сміття – щоб витягати зі згарищ металеві предмети на продаж. Це можна вважати початком сортування побутових відходів у Дніпродзержинську. Скоро гонитва за металобрухтом охопила все місто: на кожному кроці виникали пункти прийому металевих виробів, і так само росла кількість «металошукачів-сортувальників». Сьогодні в місті вже й не побачиш, щоб якась залізяка просто валялась як непотріб: навпаки, люди крадуть навіть потрібне іншим металеве обладнання!

Звичайно, пошук металу активно проводився на звалищі. В 90-ті там вже існувала ціла колонія людей, які вибирали зі сміття речі, що їх можна продати. Чимало з цих людей мешкали прямо на смітнику в саморобних халупах, збудованих зі сміття.

Сортування сміття на звалищі було організованим бізнесом, який посадовці та міліціонери називали «циганським» та «бандитським». «Не лізьте туди, бо там і пропадете!» – попереджали автора ще років 15 тому знавці. А потім, після візиту на звалище, за редакційним автомобілем півдня слідкували якісь люди з сильно тонованого «бумера»…

«Там бандити заробляють – нам до того зась!» – визнавали свого часу всі директори підприємств, що опікувались звалищем, починаючи з покійного директора КАТП Юрія Литвиненка.

З сміттєзвалища – ближче до смітників

В останні кілька років ситуація змінилась. Колонія «сортувальників-збирачів» зникла разом з химерними житлами на смітнику. Бригади збирачів ще можна побачити на звалищі, але це вже лише тінь колишнього «цигансько-бандитського» бізнесу на збиранні та реалізації побутових відходів.

Що ж трапилось, чому поріділи лави «збирачів» на міському звалищі? Адже мешканці міста, як і 10 років тому, продукують по майже півтони побутового сміття на рік в перерахунку на 1 кам’янчанина.

А трапилось ось що: побутові відходи поступово стали товаром. Виникли виробництва, які використовують як сировину скло, пластик, папір та ганчір’я. Є попит – буде й пропозиція! На території міста стали виникати пункти прийому вторинної сировини. Поступово збирання, сортування й продаж сміття стали бізнесом для чималої кількості людей. Сьогодні ці збирачі вторсировини один за одним інспектують смітники, прискіпливо вибираючи з куп непотребу або сміттєвих контейнерів все, що можна продати в приймальному пункті. Займаються цим і двірники, і сторонні люди різного віку та статі. Далеко не всі вони – безхатченки та волоцюги…

Пункти прийому вторсировини – важливий ланцюжок

Пункти прийому вторсировини сьогодні можна побачити де завгодно: зазвичай, у якихось гаражах чи покинутих будівлях. Сусідство з таким об’єктом не завжди приємне: на «прийомці» збираються люди певної поведінки: алкоголь, сварки, бійки, антисанітарія… Тому міське самоврядування іноді намагається закрити нелегальні «прийомки» – як було цьогоріч на лівобережжі.

Закриття двох приймальних пунктів на 9 мікрорайоні та біля ТЦ «Фантом» мало несподівані наслідки. Як розповідають місцеві мешканці, раніше «сортувальники» збирали скляні та пластикові пляшки не лише в житловому масиві, а й у місцях відпочинку в лісі та біля водойм. А тепер прийомних пунктів не стало – і сміття знову почало накопичуватись там, де його лишають відпочиваючі…

«Бомжі все одно збираються біля «Фантому», бо розлив алкоголю ніде не подівся, – розповідають місцеві мешканці. – Раніше вони хоч якусь користь приносили – сміття збирали. А тепер їм нести його кудись далеко – не цікаво, тож вони шукають, що би поцупити поряд!»

Як би не було, а розповсюдження бізнесу зі збирання та продажу сміття привело до того, що на звалище доїжджає вже, здебільшого, самий непотріб. Бо все більш-менш цінне люди сортують і вибирають ще на стадії сміттєзбірників у житлових кварталах. Звичайно, сортувати сміття вже на звалищі стало набагато менш вигідним. Можливо, саме тому зникла колонія «збирачів» – нема чого збирати.

Є така неофіційна версія: ділянку для сортування відходів на міському звалищі просто споруджувати нерентабельно, бо придатної для продажу вторсировини туди потраплятиме надто мало. А без сортування й роздільного складування відходів цивілізований полігон не матиме сенсу – це буде такий же смітник, як і будь яке стихійне звалище в Кам’янському.