Про перепоховання Кобзаря та минуле націоналізму в Кам’янському

День перепоховання Тараса Шевченка відзначили вчора націоналісти в Кам’янському. Група людей – з десяток, переважно літнього віку, зібрались вчора надвечір біля пам’ятника Шевченку на проспекті Гімназичному.

Автор: Валентин Фіголь.

Прийшли представники націоналістичних сил – «Свободи» та Народного Руху. Вони зібрались вшанувати пам’ять поета, якого вважають символом українства та світочем української культури.

Нагадаємо, 22 травня відзначається як день, коли тіло Т. Шевченко в 1861 році було перепоховане біля Канева на Чернечій горі. Поета привезли з Петербурга, де тіло перебувало перші 2 місяці після смерті, і, після прощання в церкві, поховали на кручі над Дніпром, символічно виконавши наказ Кобзаря із його «Заповіту».

Прибулі зауважили, що біля монументу вже лежить букет квітів. Як з’ясувалось, його вдень приніс літератор Сергій Злючий. Прийшов сам-один, поклав квіти. Вшанував поета читанням його віршів сам до себе.

Вечірні гості також постояли, сказали теплі слова про поета та його значення для української культури. Продекламували кілька поезій Кобзаря. Поклали квіти до ніг.

Біля пам’ятника між учасниками церемонії відбулась цікава розмова.

Людей прийшло небагато, з сумом констатували націоналісти. Зате багато років поспіль приходять одні й ті ж, що свідчить про сталість переконань. Та й карантин же, збирати натовп не можна…

«А пам’ятаєте, скільки раніше людей збиралось тут?..» — вдались до спогадів націоналісти. Пригадали, як на початку століття до монумента приходили президенти Леонід Кучма та Нурсултан Назарбаєв. Та й зібрання націоналістичних сил були чисельніші.

Варто зауважити, що український націоналістам в нашому місті є що згадувати. Дніпродзержинськ в період розпаду СРСР був одним з перших міст, в якому на будівлі міського комітету КПРС націоналісти піднімали жовто-блакитний прапор. В першому після проголошення незалежності України складі міської ради було приблизно порівну комуністів та націоналістів.

Зараз у міськраді лише двоє націоналістів від «Свободи» та ще кілька депутатів, яких можна з натяжкою віднести до націоналістів. На думку учасників церемонії, українці привели до влади людей, які не зацікавлені в розбудові національної держави. Тож бути націоналістом в Кам’янському сьогодні не модно.