Вибирати постачальника газу можуть споживачі в Кам’янському: навіщо і як це зробити?

Вибирати постачальника газу можуть споживачі в Кам’янському: навіщо і як це зробити?

В Україні з 1 серпня відкрили ринок газу для населення. Це означає, що держава пропонує по-новому продавати газ для домогосподарств, а українські споживачі можуть вільно міняти газового постачальника.

Автор: Валентин Фіголь.

Що міняється

З 1 серпня ціни на газ для населення визначає ринок. Газові постачальники тепер самі можуть вирішувати, за скільки продавати газ споживачеві.

До цього ціни на газ в Україні регулював Кабінет міністрів через НАК Нафтогаз України. Спочатку компанія продавала газ так званим облгаззбутам, які потім постачали паливо з націнкою домогосподарствам і промисловим споживачам. 

Але в жовтні 2015 року в Україні відбувся перший етап газової реформи, в результаті чого держава відмовилася від регулювання цін на газ для промисловості. Ще одна особливість реформи – поділ облгазсбутів на операторів газових мереж і так звані газсбути, яким перейшла естафета монопольно постачати газ населенню.

Нафтогаз тепер може безпосередньо продавати газ на потреби населення. Відтепер справедливу конкуренцію на ринку повинен контролювати Антимонопольний комітет України (АМКУ). За тим, наскільки сумлінно постачальники газу і облгази виконують свої ліцензійні умови, буде стежити Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ).

Що це дасть споживачу

Що значить для споживача кінець монополії газсбутів? Переваги конкуренції найкраще демонструє ринок для промислових споживачів, де працює близько 700 постачальників газу. Цей сегмент ринку з 2015 року працює без державного регулювання – за споживача тут конкурують як малі, так і великі газові трейдери, на кшталт Нафтогазу, Егаза і інших компаній.

За даними газового трейдера ETG.ua, на сьогодні ємність газового ринку для населення – 8 млрд кубометрів на рік. Цей пиріг ділять між собою 12,5 млн споживачів, частина з яких готові змінити постачальника вже в найближчий опалювальний сезон.

Скільки конкретно постачальників газу для населення з’явиться з 1 серпня, поки невідомо. Очікується, що вже до найближчої зими на ринок можуть вийти 5-7 нових гравців, які створять конкуренцію вже звичним для українців газсбутів. Сумарно поставляти газ населенню готові близько 50 компаній, говорять в Нафтогазі.

Домогосподарства зможуть вибирати для себе постачальників зі зручним сервісом, вигідними пропозиціями або брати участь в акціях на зразок тих, що роблять провайдери інтернет-послуг і мобільні оператори.

Постачальники почали готуватися до запуску нового ринку заздалегідь. Наприклад, ETG.ua і YASNO планують робити ставку на сервіс і цифровизацию взаємин зі споживачем, пропонувати клієнтам можливість купувати газ оптом або за фіксованою ціною в місяць або квартал.

Нафтогаз ж, як найбільший добувач газу в країні, планує робити ставку не тільки на сервіс, але і на ціни.

У перспективі ціна газ для населення буде змінюватися в залежності від попиту і пропозиції. Традиційно взимку попит зростає, через що тарифи на газ йдуть вгору пропорційно зростанню споживання. Але вже влітку, коли попит мінімальний – ціни знову відкочуються назад.

Про тенденцію зростання цін в найближчому майбутньому говорять останні дані Нафтогазу. У липні, згідно з розрахунками компанії, один кубометр газу для населення подорожчав на 7% в порівнянні з червнем – до 2,3 грн (без вартості доставки і націнки постачальника).

Як змінити газового постачальника

У червні НКРЕКУ спростила вимоги, щоб змінити газового провайдера для домогосподарств.

З 1 липня, щоб відмовитися від чинного постачальника газу, споживач повинен подати майбутньому трейдеру всього кілька документів: заяву на приєднання, паспорт, ідентифікаційний податковий номер, останню платіжку за газ і свідоцтво про право власності на житло або довіреність.

Все інше зробить новий постачальник і перехід відбудеться автоматично.