Про долю літніх людей в епоху карантину в Кам’янському

Для людей похилого віку будь яка хвороба небезпечніша, ніж для молодих – в тому числі інфекційна. Про це в період різкого погіршення епідемічної ситуації та з нагоди Дня людини похилого віку нагадують лікарі.

Автор: Валентин Фіголь.

Хвороблива осінь

Старість романтично називають «осінню життя». Може, тому День людей похилого віку відзначають в усьому світі на початку другого місяця осені – на початку періоду «осінньої хандри».

Згідно класифікації Всесвітньої організації охорони здоров’я, люди у віці від 60 до 74 років вважаються літніми, від 75 до 90 років старими, старше 90 років відносяться до довгожителів.

Одна з демографічних проблем сучасності – старіння населення. Тобто, частка людей похилого віку збільшується в загальній чисельності. Більше старих людей – більше хворих людей. За дослідженнями  Українського інституту геронтології   80% літніх людей мають від 6 до 9 захворювань.  

 Станом на початок осені, за даними КЗ «Медичний центр здоров’я та медицини спорту»,  у нашому місті проживає 68537 осіб похилого віку, що складає близько 29% від усього населення міста. Для порівняння: в Кам’янському мешкає приблизно 40 тисяч людей у віці до 18 років.

Серед захворюваності осіб старше 60 років 1 місце займають захворювання системи кровообігу –  20%, на другому місці – захворювання органів дихання – 18,1%; 3 місце – опорно-руховий апарат – 10,2 %.

Фактори ризику

Осінь – пора застуд та інфекцій. Літні та старі люди більш вразливі до інфекційних захворювань. Про це важливо пам’ятати в розпал коронавірусної епідемії.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, підвищений рівень смертності від коронавірусу притаманний віковій категорії вище 50 років – 1,3%.

При цьому летальність у людей віком старше 80 років сягає вже 15%.

Перша смерть від коронавірусу в Україні також була зафіксована у 71-річної жінки.

Імунолог Техаського університетуВінет Маначерівказує дві причини, які роблять літніх людей більш вразливими до хвороби COVID-19: зміни імунної системи та наявність низки хронічних захворювань.

З віком імунна система слабшає, що робить організм вразливішим до інфекцій різних типів. У літніх людей кількість лейкоцитів, які виявляють і допомагають усунути інфекції, зменшується, пише Vox.

Клітини також стають менш активними у виявленні нових патогенів. 

Крім того, коли починається реакція на інфекцію, імунна система літньої людини  зіштовхується з вищою ймовірністю небезпечної надмірної реакції, відомої як шторм цитокінів. 

Цитокіни – це білки, що забезпечують узгодженість дії імунної, ендокринної і нервової систем в нормальних умовах та у відповідь на небезпеку.

Надмірна реакція імунної системи на подразники викликає сильне запалення, високу температуру, може знизити ефективність функціонування органів та навіть призвести до смерті. 

Поруч із ослабленою імунною системою хронічні захворюваннятакож заважають організму протистояти вірусу.

«Коли ви стаєте старшими, легені перестають бути такими ж еластичними та пружними, як в молодому віці. В поєднанні з будь-якими проблемами зі здоров’ям, які можуть виникнути, це може зашкодити функції дихальних шляхів», – зазначає Вінет Маначері.

ВООЗ надає таку статистику по кількості інфікованих, які страждали від хронічних захворювань:

— 13,2% – мали проблеми із серцево-судинними захворюваннями;

— 9,2% – страждали на діабет;

— 8,4% – мали гіпертонію;

— 8,0% – хронічне респіраторне захворювання;

— 7,6% – рак.

В Україні лікарі також відзначали: люди з хронічними хворобами переносять інфекційні хвороби важче.

Як зробити «осінь» безпечнішою

Поки найефективнішим методом захисту літніх людей від інфекції є їхня ізоляція.  

Лікарі радять: якщо ви помітили у себе симптоми вірусного захворювання – сухий кашель, лихоманку, в’ялість, варто обмежити зустрічі з людьми похилого віку, яких ви можете заразити. 

Пандемія вірусу небезпечна не лише для фізичного, а й психологічного здоров’я. 

Емоційний стан впливає на нормальне самопочуття організму, тому потурбуйтеся про те, щоб літні люди не відчували себе пригніченими через самотність.

Дослідники виявили, що ще до появи коронавірусу близько 25% літніх людей відповідали визначенню «соціально ізольованого», а 43%  – відчували себе самотніми, пише Vox.

«Коли люди більш соціально інтегровані у них є почуття сенсу і мети, і це позитивно впливає на їхнє загальне благополуччя та стан здоров’я», – акцентує Джулі Мастерс, завідувачка кафедри геронтології Університету штату Небраска.

Звісно, в тривожній епідемічній ситуації краще оберігати своїх близьких літнього віку від зайвих контактів, але не залишати їх без спілкування.

Оскільки літнім людям зараз краще уникати масових скупчень людей, візьміть на себе процес закупівлі. Подбайте про те, щоб ліки та продукти харчування першої необхідності були під рукою. 

Можна одразу придбати раціон на тиждень, щоб обмежити зустрічі під час карантину.

Купіть те, що їм потрібно, і занесіть їм додому. З метою безпеки залиште покупки біля дверей, або тримайте дистанцію 1,5 — 2 метри, спілкуючись з ними. 

Стежте за рівнем тиску літньої людини та її загальним станом її самопочуття. 

У разі потреби допоможіть їй зв’язатися з лікарем. 

Профілактика хвороб протягом усього життя є запорукою повноцінного життя в старості, нагадує Т. Мухарська, головний лікар «Центру здоров’я» Кам’янського.  Відмовитись від ризикованих форм поведінки в цілях зміцнення здоров’я майже ніколи не буває пізно. Так, наприклад, для людини, яка кидає курити у віці від 60 до 75 років, ризик передчасної смерті знижується наполовину. Проявів гіпертонічної хвороби та судинних катастроф можливо уникнути, відмовившись від вживання міцних алкогольних напоїв, пива. Помірна регулярна фізична активність сприяє покращенню якості життя, попереджає старчі переломи кісток.