Суд не хоче закривати торішню справу про побиття охоронця в Кам’янському

Суд у справі про побиття співробітника приватного охоронного підприємства в травні 2019 року, біля магазину АТБ на БАМі, досі товчеться на стадії попередніх засідань. Адвокати підсудного намагаються закрити справу проти їх клієнта або повернути її на дорозслідування через порушення закону під час досудового розслідування.

Автор: Валентин Фіголь.

Від свідка до підсудного

Судова справа, про яку вже неодноразово писав «Пильний погляд», тягнеться з минулої весни. А перед тим побиття майже рік розслідувала поліція Південного райвідділення. Справа набуває скандального характеру. Адвокати підсудного стверджують, що поліція та прокуратура порушили закон при досудовому розслідуванні торішнього інциденту, а через це справу треба закривати, або повертати до поліції – хай ретельно розслідує побиття і шукає, хто травмував потерпілого охоронця.

Інцидент, про який піде мова, трапився ввечері 20 травня 2019 року. Біля АТБ на БАМі побилися група молодих місцевих мешканців і співробітники охоронного підприємства. Під час бійки один з охоронців отримав травму голови.

В завданні потерпілому тяжких тілесних ушкоджень підозрюється Дмитро К. Дмитро заявляє, що не бив потерпілого і не бачив, коли той отримав травму.

За неофіційними даними, за час розслідування цієї справи в поліції її передавали трьом чи чотирьом слідчим. Перша слідча по справі звільнилась з поліції через кілька тижнів після вручення підозри нинішньому обвинувачуваному. 

Начальником Південного райвідділення поліції на час розслідування був офіцер, якого наразі судитимуть за хабарництво…

Досудове розслідування тяглося до весни 2020 року. Дмитра, за його словами, тільки восени 2019-го вперше запросили до Південного райвідділення поліції. Спершу як свідка. Потім якось вийшло, що потерпілий почав міняти свої свідчення, було повторно проведено слідчий експеримент… і в грудні минулого року Дмитрові оголосили про підозру в тому, що це він вдарив по голові охоронця.

За попередньою інформацією, ніхто не бачив, як потерпілий отримав травму. Потерпілий теж не бачив, хто його вдарив по голові.

«Як у них виходить, що це я вдарив охоронця по голові – не розумію!» — коментує Дмитро витівки поліцейських слідчих.

Поліція ігнорувала слідчі дії

Ще під час досудового розслідування справи адвокат підозрюваного почав вимагати проведення слідчих дій: нехай поліцаї допитають одночасно підозрюваного та потерпілого, підозрюваного та кожного зі свідків. Але поліцейські слідчі проігнорували вимоги адвоката.

Підозрюваний звернувся до суду, щоб змусити слідчих провести одночасні допити з потерпілим та свідками. Суд ухвалив провести слідчі дії, однак поліцаї та працівники прокуратури, які здійснювали процесуальне керівництво над розслідуванням, проігнорували судову ухвалу.

За цим фактом Державне бюро розслідувань наразі проводить розслідування злочинної бездіяльності групи прокурорів, які керували розслідуванням.

Адвокати підсудного на минулому засіданні заявили клопотання про відвід представника обвинувачення Горовицької. Вона – одна з прокурорських, які наглядали за досудовим розслідуванням та ігнорували вимоги адвокатів щодо проведення слідчих дій. На думку захисту, представник обвинувачення, відносно якого відкрите кримінальне провадження за фактом злочинної бездіяльності, не може підтримувати обвинувачення саме в цій справі.

Представник прокуратури заявила, що кримінальне провадження, яке розслідує ДБР, відкрите проти групи співробітників прокуратури.  Якщо провадження ще не завершено – значить, нема підстав стверджувати про  неупередженість прокурора.

Суддя не бачить проблем

Суддя Бистрова підтримала позицію обвинувачення і не стала відводити прокурора.

Потім суддя відхилила і клопотання захисту про закриття судової справи стосовно Дмитра К. через порушення закону, вчинені під час досудового розгляду.

Окрім раніше зазначеного небажання поліцаїв проводити слідчі дії, адвокати акцентували увагу суду на порушеннях процедури досудового розслідування.

Так, в лютому 2020 року, коли закінчився відведений законом термін розслідування, слідча на прізвище Береза (слідча Агєєва, яка починала вести справу і яка в грудні 2019 року визнала Дмитра К. підозрюваним в побитті охоронця, вже звільнилась зі служби в поліції) самовільно поновила досудове розслідування своєю постановою – нехтуючи передбаченою законом процедурою.

Таким чином, на переконання захисту, досудове розслідування інциденту поліція та прокуратура проводили з суттєвими порушеннями закону. Отже, у захисту є сумніви в об’єктивності розслідування.

Відтак захист ще в жовтні висунув клопотання, щоб суд закрив справу стосовно Дмитра К. і повернув справу про побиття охоронця до поліції – хай заново шукають винного.

Суддя відхилила клопотання: на її думку, вказані обставини не заважатимуть об’єктивному розгляду справи.

Захист надав суду ще одне клопотання: повернути обвинувальний акт до поліції на доопрацювання. В акті, як заявив адвокат, не написано, яким чином підсудний спричинив тілесні ушкодження потерпілому. Вказано тільки про намір причинити такі пошкодження, та ще про якийсь камінь, якого ніхто не бачив… тому, на переконання захисту, поліція має уточнити цей момент, а потім передавати справу до суду.

Представник прокуратури заявила, що їй потрібен час на ознайомлення з аргументами захисту і підготовку відповіді. Суд зробив перерву у справі до кінця грудня.