Підтоплення грунтовими водами руйнує житловий квартал в Кам’янському

Підтоплення грунтовими водами руйнує житловий квартал в Кам’янському

Підняття рівня грунтових вод руйнує будинок за будинком вздовж вулиці Республіканської. В наскрізну тріщину в стіні підтопленого житлового будинку №49 подекуди можна впхати кулак дорослої людини.

Автор: Валентин Фіголь.

«Ми знаємо, як тут розвалюються будинки – навколо самі руїни! – ділиться тривогою Юрій, мешканець будинку №49 по вулиці Республіканській. – Ми слухаємо, як тріщать стіни, боїмося, але не знаємо, що робити».

Будинок хронічно підтоплюється знизу, з-під землі, розповідає Юрій, і продовжується це не менше десятка років.

Підвал будинку постійно затоплений водою. Це, як свідчить відповідь водоканалу, грунтові води. Фахівці зазначили, що вода не хлорована – значить, тече не з водогону.

«Місцевий архітектор Гаджікерімов сказав нам, що в нашому районі взагалі підвищений рівень грунтових вод», – розповів Юрій.

Певно, через постійне підтоплення будинок кілька років репається. Люди намагаються заліплювати тріщини, але ті ростуть. На горищі подекуди тріщини 5-7 сантиметрів завширшки, крізь них видно вулицю.

«Робиш ремонт і не знаєш, чи надовго…» – поділився бідою мешканець ще одного кандидата в аварійні будинки.

Чималу переписку за ці роки мешканці зібрали зі своїх спроб врятувати житло. Років зо два люди побували на особистому прийомі в міського голови Андрія Білоусова. Він розпорядився встановити в підвалі насос для відкачки води. Насос поставили, він працював якийсь час. Потім міськводоканал почав висувати претензії управляючій компанії: мовляв незаконно вода зливається в каналізацію. Після того насос десь пропав, мешканці заявили до поліції про крадіжку. Підвал не зламували, а відчинили своїм ключем, натякнули поліцейські мешканцям.

Тут потрібен капітальний ремонт, до того ж, мешканці будинку – боржники, тому нічого не можемо зробити – так, загалом написано у відповідях УКОЖФ на звернення мешканців. Про борги пишуть у своїх відповідях і посадовці департаменту ЖКГ.

«Звичайно, борги!.. Люди не платять, бо управляючі не роблять нічого!» – пояснює позицію боржників Юрій.

Наразі мешканці зібрались знову звертатись до департаменту ЖКГ: нехай обстежать будинок і дадуть висновок – аварійний він чи ні.

«Ми знаємо, як по сусідству, на Лисенка, люди мучаться з тим аварійним будинком, і боїмося такої долі», – бідкаються мешканці підтопленого будинку.

Острах людський можна зрозуміти. В цьому районі чимало розвалених будинків. Деякі – як-от будинок на перетині Республіканської та провулку Матросова, розвалились через підтоплення грунтовими водами. З-під будинку й досі тече струмок, який дзюрчить прямо в зруйнований каналізаційний люк.

А будинок на Лисенка, 69, про який згадували мешканці, планується відселити через непридатність до проживання. Міськрадою Кам’янського було затверджено Програму придбання житла для його мешканців.

Для відселення необхідно придбати 6 двокімнатних
та 2 трикімнані квартири, що складає орієнтовно 452 кв.м житла.

«Показники опосередкованої вартості будівництва житла за регіонами України, визначені на рівні, встановленому на 1 квітня 2020 року (наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 26.06.2020 № 151 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України»), є чинними… та по Дніпропетровській області становлять 12564,0 грн. Таким чином, для придбання квартир необхідно орієнтовно 5678928,0 грн.»., – написано в Програмі.

Загалом в Кам’янському, як кажуть фахівці департаменту комунальної власності, треба більше 90 мільйонів гривень для відселення всіх мешканців аварійного житла.