Гімн торжеству життя: іменини Лесі Українки святкують в Кам’янському

Гімн торжеству життя: іменини Лесі Українки святкують в Кам’янському

Піснею перемоги життя над недугом та смертю називають життя та творчість Лесі Українки, видатної літераторки та громадської діячки України в 19 сторіччі.

150-річчя поетеси відзначали 25 лютого в Кам’янському.

Автор: Валентин Фіголь.

«Ні, я жива! Я вічно буду жити! Я в серці маю те, що не вмирає», – ці слова з п’єси «Лісова пісня» часто називають життєвим кредо поетеси та, як би зараз сказали, громадської активістки Лариси Квітки-Косач, відомої під псевдонімом Леся Українка. З цим згодні і бібліотекарі Кам’янського, які провели до 150-річчя літераторки цілу низку літературно-просвітницьких заходів.

Леся Українка все своє життя боролась з важким недугом. З самого дитинства була тихонею, але в кволому тілі мешкав потужний інтелект: дитина з 4 років читала, а в 9-11 вже писала вірші, які читали й публікували дорослі люди. Вона прожила 42 роки, постійно працюючи, займаючись самоосвітою. Л. Українка все життя писала літературні твори (3 збірки поезій, кілька поем та п’єс), писала публікації на громадські та національно-політичні теми.

Гімн торжеству життя: іменини Лесі Українки святкують в Кам’янському - ФОТОЛариса Косач в 10-річному віці дізналась, що таке хронічний біль в кінцівках. З тих пір цей біль не полишав її ніколи, з віком стан тільки погіршувався. Можливо, тому в її творчості навіть кохання – боротьба до кінця.

Поетеса походила з заможної інтелігентної родини, мала можливість жити в комфорті – багато подорожувала Середземномор’ям, що було недешево, і займатись своїм здоров’ям. Але вона все життя боролась проти несправедливості в суспільстві, захищала слабких проти дужих. Тому в пошуках правди спілкувалась з націоналістами та соціалістами. Проводила фольклорні розшуки, виступала літературним критиком і перекладала українською «Маніфест комуністичної партії».

Гімн торжеству життя: іменини Лесі Українки святкують в Кам’янському - ФОТО«Досі образ Лесі Українки у нас розбирали на стереотипи – хвороблива жінка з революційними ідеями, – зауважила Тетяна Герасюта, бібліотекар з Кам’янського. – А вона цікава та велична саме як цілісна особистість – справжня жінка-борець, трудівниця з грандіозним талантом і водночас – ніжністю, чутливістю, слабкістю…»

Саме як про особистість в історичному контексті і намагались міські бібліотекарі розкрити образ Лесі Українки перед читачами під час просвітницьких заходів.

Гімн торжеству життя: іменини Лесі Українки святкують в Кам’янському - ФОТО«Хотілось показати багатогранну талановиту творчу особистість, величну постать в культурному просторі України та Європи – і живу людину, яка про щось мріяла, чогось прагнула, кохала», – коментує проведені заходи бібліотекарь Лариса Лощенкова.

Життя та творчість Лесі Українки – це приклад руху «проти течії», поєднання критичного мислення та палкого темпераменту. Її приклад – заклик до бою і до праці: «Вставай, хто живий, в кого думка повстала! Година для праці настала!»