Як правильно починати день, щоб прокинутись: рекомендації фахівців Кам’янського

Як правильно починати день, щоб прокинутись: рекомендації фахівців Кам’янського

«Не можу прокинутись!..» – з цією проблемою стикаються чимало людей, особливо в холодну та мінливу погоду, коли до звичайної втоми додається метеозалежність.

Людина, яка часто не може прокинутись зранку, насправді може просто не хотіти жити, попереджають фахівці.

Автор: Валентин Фіголь.

Проблема важкого ранкового підйому знайома, певне, переважній більшості людей. Людей, які «встали, але не прокинулись» щоранку можна побачити в громадському транспорті або в офісі. Їх легко впізнати по безтямному погляду червоних від безсоння очей та паперовому стаканчику з кавою в млявій руці.

Якщо людина буде невиспаною хоча б кілька днів поспіль – це не просто заважає повноцінному життю, бо нема сил рухатись і думати. Під час сну організм має відновлюватись, нагадує Тетяна Мухарська, головний лікар Кам’янського медичного Центру здоров’я й медицини спорту. Життя – це безперервний цикл активності й спокою, роботи й відпочинку. Якщо організм не відпочиває достатньо – це шлях до розвитку та загострення численних хвороб.

Чому людині буває важко прокидатись та вставати вранці? Це може бути цілий комплекс причин.

Наприклад, сон має тривати певний час, залежний від особливостей організму та його стану. Недостатній час сну приводить до перевтоми. Це добре знали фахівці з тортур: якщо людину тримати без сну хоча б кілька діб – це може зламати волю та психіку назавжди…

Уві сні тіло очищується від продуктів життєдіяльності клітин. Якщо видільна система організму працює погано, то ці токсичні залишки не виводяться за час сну, а продовжують отруювати тканини тіла – через те відчувається важкість та млявість.

Або так: сон має циклічну структуру, і якщо людина прокидається від дзвінка будильника під час фази глибокого сну – цикл переривається, і якість відпочинку знижується.

Метеозалежність, або залежність від погодних змін, стає все більш розповсюдженим явищем. На різкі перепади температури та атмосферного тиску організм відзивається такими ж рвучкими змінами тонусу кровоносної системи, а тіло авралів не любить.

«Людина, яка важко починає день, можливо, просто не хоче його починати, – зауважує Наталія Вінець, клінічний психолог з Дніпра. – Людині не хочеться зараз одягатись і їхати на роботу – от вона й видумала собі, що не може прокинутись».

На думку психолога, часто хронічна невиспаність маскує небажання брати на себе відповідальність за своє життя. Адже, поки ти спиш – реальні загрози й турботи цього світу немов би не існують для тебе.

Щоб легше прокидатись та вставати зранку, Н. Вінець рекомендує людям якось змінити негативні установки: поки ми переконані, що прийдешній день продовжує наші тортури – організм буде продовжувати ховатись у примарах сну.

«Посміхніться, перш ніж відкрити очі», – рекомендує психолог. Якщо посміхнутись щиро не вдається – хоч зробіть таку гримасу, ніби посміхаєтесь. Рух мімічних м’язів на обличчі психосоматично викликає відповідну гримасі реакцію в організмі. Можна допомогти собі самомасажем голови й обличчя. Так зване «сухе вмивання» рекомендують як ранкову вправу тібетські цілителі з давніх давен.

Підйом треба готувати заздалегідь, переконаний Олександр Наконечний, фітнес-тренер. «До ранкового підйому треба готуватись з вечора», – зауважує він. Наприклад, планувати напередодні всі важливі справи.

Отже, що рекомендує для ефективного прокидання тренер Наконечний.

  1. За годину-дві до сну перестати спілкуватись в соцмережах, дивитись телевізор тощо.
  2. Призначити собі приблизно час відходу до сну, в залежності від особливостей організму – і дотримуватись цього графіку щодня.
  3. Прокидатись і вставати одразу. Задзеленчав будильник – підйом! Якщо заснути знову «на хвилиночку», можна проспати. Або увійти в цикл сну, який триває приблизно півтори години – а прокидатись посеред циклу ще важче, як було зазначено вище.
  4. Ранкова руханка. Фізична активність допомагає прокинутись: головне – не перевантажувати тіло. Ранкова гімнастика – це розминка, розігрів суглобів та м’язів, вправи на гнучкість та для стимуляції роботи серця.
  5. Легкий, але поживний сніданок. Комусь достатньо чаю або кави, комусь потрібен бутерброд, комусь – вівсяна каша…

«Головне – чекати від прийдешнього дня якихось радісних див та подарунків долі. Тоді ранок щодня приноситиме радість!» – поділився життєвим досвідом гість Кам’янського Олександр Цуркан, засновник одеського «Клубу любителів життя».