Берегти птахів в Кам’янському рекомендують біологи

Берегти птахів в Кам’янському рекомендують біологи

Птахи – корисний компонент екосистеми населеного пункту, нагадують фахівці з нагоди Дня птахів.

Автор: Валентин Фіголь.

Чегорка
Петро Чегорка, біолог з Дніпра

«Птахи – окраса нашого життя. Вони зачаровують нас своїм співом, поведінкою та надають природі неповторного колориту», – так визначив місце птахів в природі Петро Чегорка, біолог з Дніпра. Він є одним з ентузіастів бьордвотчингу – є таке досить популярне хобі, коли люди підглядають за птахами, фотографують їх. Наприклад, в околицях Кам’янського є кілька місць, куди приїжджають бьордвотчери з усієї України – подивитись на тутешніх птахів.

Судячи з кількості годівниць, розвішаних по місту мешканцями, кам’янчани не байдужі до долі птахів.

Про пернатих сусідів нагадав Міжнародний День птахів, який відзначається 1 квітня. Та перші горихвістки, помічені в цьому році в Кам’янському. Саме на початок квітня припадає приліт більшості перелітних птахів, які живуть в місті.

В Кам’янському та його околицях в останні 2-3 десятки років відбувається активне перемішування видового складу птахів. В місті оселилось чимало пернатих, які досі вважалися лісовими мешканцями. Це горихвістки, трясогузки, щиглики та дятлики, сойки, а також денні та нічні хижаки кількох видів.

Берегти птахів в Кам’янському рекомендують біологи - ФОТОТаке трапилось з багатьох причин. Десь вирубувались зелені насадження, і птахи летіли оселятись деінде. Десь заростали чагарником покинуті промислові зони та інші об’єкти – там охоче оселялись різні птахи з вирубаних лісосмуг та спалених плавнів. Бо де зелені насадження – там і комахи, їжа птахів.

Головна користь від птахів у місті якраз в тому, що вони поїдають комах, які дошкуляють людям.

А ще пташки співають, і психологи кажуть, що слухати пташиний спів корисно для здоров’я та настрою (це називається орнітотерапія).

Наявність птахів підвищує рекреаційну властивість парків та інших зон відпочинку, нагадують екологи.

Люди здавна турбувались про пернатих сусідів, нагадав П. Чегорка. Навіть пісень їм співали обрядових, бо вважали, що птахи приносять з вирію весну.

Тому корисна традиція вішати на початку квітня шпаківниці та інші гніздівниці на дерева своїм корінням сягає сивої давнини, акцентував біолог.

Берегти птахів в Кам’янському рекомендують біологи - ФОТОДень птахів відзначається на згадку про Міжнародну Конвенцію про захист птахів, підписану в 1906 році, у якій людство декларує намір берегти диких птахів. З тих пір на Землі, нагадав орнітолог П. Чегорка, вже зникло понад 160 видів і підвидів пернатих. У Європі під загрозою зникнення понад 50% птахів. В Україні налічується 413 видів птахів, 67 з них занесені до Червоної книги України. На Дніпропетровщині відмічено 286 видів птахів, 90 з них занесені до Червоної книги області.

«Цей День є хорошим приводом, щоб привернути увагу громадськості до вивчення і збереження птахів, а також поширенню наукових знань про них», – зауважив пан Чегорка, голова Дніпропетровського осередку Українського товариства охорони птахів.