Ахметову можуть дозволити купити ДМК

Ахметову можуть дозволити купити ДМК

Україною розлетілася новина кількох центральних ЗМІ про те, що Антимонопольний комітет України надав дозвіл  компанії олігарха Рината Ахметова придбати ПАО «ДМК». Мова йде про компанію Metinvest BV , яка звернулася до Антимонопольного комітету про дозвіл на купівлю ПАО «ДМК» в межах процедури санації. Проте, на сайті АМКУ поки що оприлюднені лише пропозиції «Метінвесту» щодо наслідків купівлі ДМК та впливу цієї оборудки на ринок.

Автор: Сергій Гузь.

Банкрутство ДМК

Як вже повідомляв «Пильний погляд», з минулого року ПАО «ДМК» знаходиться у так званій процедурі санації. Санація – фінансове оздоровлення підприємства. У санацію ПАО «ДМК» потрапив через порушено справу про борги, які склали близько 88 мільярдів гривень

Згідно судового рішення, більшу частину боргів – близько 55 мільярдів гривень – буде списано. Сам комбінат передбачається продати єдиним майновим комплексом. Попередньо комбінат оцінили у 24 мільярди гривень. Ще 6 мільярдів гривень планують отримати від тих, хто винен гроші самому меткомбінату.

Також будуть розпродані усі об’єкти соціальної сфери, як от дитячий оздоровчий табір, санаторій-профілакторій, спортивний комплекс та інші будівлі. Деякі з них вже виставлені на продаж.

Усі інші кошти для покриття боргових зобов’язань планують отримати від оперативної діяльності комбінату. Тобто, від продажу продукції меткомбінату.

Сама процедура фінансового оздоровлення розрахована до 2022 року. Проте, до сих пір продаж меткомбінату не просувався через складну процедуру отримання дозволу Антимонопольного комітету України.

«Метінвест» – головний претендент

Ахметову можуть дозволити купити ДМК - ФОТО
Потенційний новий власник Рінат Ахметов (ліворуч), та один з нинішніх власників Сергій Тарута (праворуч).

Металургійний холдінг «Метінвест», що належить олігарху Рінату Ахметову, вважається одним з головних потенційних покупців ПАО ДМК. Для цього є кілька причин.

По-перше, з квітня 2017 року керівництво ПАО ДМК здійснюють люди, яких пов’язують з олігархом. Хоча в самому холдінгу весь цей час формально заперечували контроль над ДМК.

По-друге, «Метінвест» вже давно забезпечує меткомбінат своєю сировиною. Це відбувалося навіть тоді, коли власники комбінату не могли вчасно розрахуватися за сировину.

По-третє, зараз ПАО «ДМК» належить холдингу «Індустріальний союз Донбасу», який, як мінімум, наполовину контролюється російським «Внешєкономбанком». Ця обставина значно ускладнила управління підприємством з початком війни на Донбасі. А з початком економічної блокади окремих регіонів Донецької та Луганської області (так зване ОРДЛО), робота меткомбінату фактично зупинилася через неможливість своєчасного постачання сировини з непідконтрольних регіонів. А саме там знаходилися інші підприємства «Індустріального союзу Донбасу».

Тож питання купівлі ДМК холдингом Ріната Ахметова постало ще у 2017 році. Проте, у самому «Метінвесті» кажуть, що ще не визначилися, чи купуватимуть меткобінат.

Оновлення чи стагнація?

Серед інших потенційних покупців ПАО «ДМК» називають фірму «Оптімал Трейд», яка вже отримала дозвіл АМКУ на купівлю меткомбінату. Про цю фірму та її власників мало що відомо, окрім того, що вона є найбільшим кредитором ДМК, який винен цій фірмі 20,9 мільярдів гривень. Це на 200 мільйонів більше, ніж борги перед холдінгом «Метінвест» – 20,7 мільярдів гривень.

Проте, деякі експерти вважають, що «Оптімал Трейд» теж пов’язаний з «Метінвестом». Тож не виключено, що таким чином Рінат Ахметов підстраховується, аби гарантовано придбати ПАО «ДМК» навіть тоді, коли Антимонопольний комітет не надасть дозвіл на купівлю безпосередньо «Метінвестом».

Проте, для кам’янчан сьогодні головне не те, хто купить меткомбінат, а як воно буде розвиватися у подальшому? Адже досі це підприємство залишається ключовим як у якості платника податків, так і найбільшого роботодавця у місті.

До того ж, вже багато років ДМК є і найбільшим забруднювачем міста промисловими викидами.

Кілька років тому ДМК анонсував велику модернізацію аглофабрики, яка дає більше 70% усіх небезпечних промислових викидів у місті. Проте, цей амбітний план, що мав обійтися власникам у 2,7 мільярда гривень – так і не був реалізований. Після кількох відтермінувань, плани повної модернізації аглофабрики замінили частковою реконструкцією. Та і та не проводиться через розпочату процедуру банкрутства.

Тож прихід нових власників може, нарешті, розблокувати процеси технічної та екологічної модернізації найбільшого промислового підприємства у Кам’янському. Головне, щоб у нового потенційного власника знайшлися кошти та бажання зробити це. Інакше ДМК може продовжити повільну стагнацію, поки власники вичавлюватимуть з нього останні ресурси.

Очікується, що до 11 травня цього року Антимонопольний комітет України прийматиме зауваження ринку щодо можливого продажу ПАО “ДМК” компанії Metinvest BV , після чого буде прийняте остаточне рішення про дозвіл.

Читайте також:

Днепровский меткомбинат в Каменском продадут за долги