Лікарі попереджають про небезпеку холери

Лікарі попереджають про небезпеку холери

Літо – традиційний сезон захворювань на холеру, попереджають лікарі Кам’янського медцентру здоров’я та медицини спорту.

Автор: Валентин Фіголь.

Щороку із настанням тепла і масових відпусток ризик завезення холери та інших небезпечних кишкових інфекцій  і їх подальшого поширення збільшується.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно у світі реєструється 3-5 мільйонів випадків холери, з яких 100-120 тисяч закінчуються летально.

У Дніпропетровській області протягом ряду років епідемічна ситуація з холери благополучна, однак лікарі щоліта попереджають про потенційну небезпеку.

Холера – це гостра кишкова інфекція, що відрізняється високою контактністю і може привести  до  смерті від зневоднення. Вона  віднесена до особливо небезпечних інфекцій.

Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі.

Для холери характерний частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. При цьому людина втрачає  багато рідини – до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневоднення організму. Через втрату з рідиною мікроелементів з’являються м’язові судоми, частіше за все – починаючи з литкових м’язів.

Характерні симптоми холери:

  • загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи і вушні раковини;
  • холодна шкіра (холера – одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
  • шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);
  • задишка, різка слабкість.

При ранній діагностиці і правильному лікуванні холера виліковна. При перших симптомах слід негайно звернутися до лікаря!

Збудник хвороби – холерний вібріон. Стійкий у навколишньому середовищі , особливо у воді, де живе декілька тижнів.

Джерелом інфекції є інфікована або хвора людина, яка із випорожненнями виділяє у навколишнє середовище величезну кількість холерних вібріонів. Хвороба поширюється коли вони від інфікованої людини потрапляють на засоби повсякденного вжитку, у питну воду чи воду, яку використовують для приготування їжі. Також можна інфікуватись при вживанні риби, виловленої із водойм, заражених холерним вібріоном.

Як запобігти захворюванню на холеру:

– обов’язково перед вживанням їжі мийте руки з милом;

– не заковтуйте воду при купанні у будь-яких водоймах;

– ретельно мийте під проточною водою овочі та фрукти;

– вживайте для пиття тільки кип’ячену або мінеральну воду;

– добре прожарюйте або проварюйте продукти – особливо м’ясо, птицю, яйця і морські продукти;

– зберігайте продукти при безпечній температурі: не залишайте приготовлену їжу при кімнатній температурі більш ніж на 2 години, не зберігайте їжу довго навіть у холодильнику, не розморожуйте продукти при кімнатній температурі;

– не використовувати в їжу слабосолену рибу;

– у разі наміру їхати за кордон поцікавтесь ситуацією із захворюваності холерою в країні, куди маєте намір поїхати.

Потенційно небезпечними, з олгяду на холеру, завжди вважались поїздки до країн Африки. Торік спалахи холери відзначались в Камеруні, Конго. З початку 2021 року хворобу фіксували в Йемені, Нігерії, Сомалі та Мозамбіку.

З країн Азії холеру в 2021 році виявили в Бангладеш.

Під час поїздки та після повернення необхідно спостерігати за своїм здоров’ям. У випадку появи клінічних ознак кишкової інфекції (блювота, діарея), у вас чи у ваших родичів, необхідно негайно звернутись до лікаря. Краще викликати швидку медичну допомогу – це дозволить уникнути збільшення кола контактних осіб.