Брак рослинності та знищені газони – загальна проблема міст України

Брак рослинності та знищені газони – загальна проблема міст України

Брак рослинності, старі аварійні дерева та знищені неправильним доглядом газони – біда не тільки Кам’янського, а й інших міст України. Про це говорили учасники вебінару «Робимо міське озеленення дружнім до мешканців: як змінювати публічні простори».

Автор: Валентин Фіголь.

Своєрідний «круглий стіл» для обговорення проблем озеленення населених пунктів України організували 29 червня активісти Академії EID в Україні.

Академія EID – міжнародна організація, яка в Україні займається просвітницькою діяльністю. Зокрема, функціонери Академії організовують для українських посадовців та депутатів міського самоврядування, громадських активістів тренінги, на яких учасники переймають досвід цивілізованих країн у вирішенні проблем благоустрою територій.

Цього разу на вебінар було запрошено фахівців з озеленення та активістів, які вирішують проблему зелених насаджень в населених пунктах на свій розсуд.

Брак рослинності та знищені газони – загальна проблема міст України - ФОТО

Зелені насадження сьогодні – не просто прикраса населених пунктів, нагадали експерти: озеленення рятує людей від спеки та кисневого голоду, захищає від куряви й диму міських забруднень.

Обговорення ситуації з озелененням в різних куточках України – від Львову до Краматорська, виявило: біда у всіх одна і та ж. Багато старих та аварійних дерев, багато територій, позбавлених рослинності. В урбаністичній архітектурі переважають простори забруковані або заасфальтовані. Молоді дерева, посаджені під час різних масових заходів, так само масово гинуть без належного догляду.

Водночас, зазначили учасники вебінару, всюди зростає активність мешканців, які хочуть бачити свої населені пункти озелененими. Озеленення згуртовує громаду, акцентувала спікер вебінару Євгенія Кулеба, засновниця громадської організації Місто-сад, депутатка Київської міської ради. До акцій з озеленення можна долучатись людям різних політичних поглядів: здоров’я – поза політикою!

Брак рослинності та знищені газони – загальна проблема міст України - ФОТО

Спікер розповіла, як кияни створюють в своєму місті зелені зони власноруч. Наприклад, розповіла, як громада примусила міську владу повернути у комунальну власність переданий приватному забудовнику сквер, і там потім за кошти мешканців було створено Алею Небесної Сотні. Робити зелені зони меморіальними, на думку активістів  – ефективна «страховка» проти подальшої забудови території.

Ще одна біда українських міст – газони. Трав’яний покрив – це приблизно половина міських зелених насаджень, розповіла Анжеліка Зозуля, аналітик громадської організації PLATO / ПЛАТО, місто Львів. Сьогодні газони опинились під загрозою знищення. Причина – неправильний догляд за трав’яним покриттям, переконана експерт. Наприклад, у Львові траву косять 8-14 разів за сезон. Косять тримерами занадто низько, пошкоджуючи рослини до неможливості відновитись. Тому в середині літа більшість міських газонів стоять мертві…

Косіння трави передбачено Правилами догляду за зеленими насадженнями в населених пунктах України. Але косіння – це лише один з заходів догляду. А є ще заходи з відновлення трави – підсіювання, прополювання тощо. Якщо траву тільки косити – це не догляд, це знищення, зазначила пані Анжеліка.

Брак рослинності та знищені газони – загальна проблема міст України - ФОТО

Як альтернативу газону в його класичному розумінні – рівний зелений килим зі спеціальних газонних злаків, львів’яни пропонують влаштовувати зелені зони з різнотрав’я – квітучих рослин, які ростуть самі собою в даній місцевості. Різнотравні газони – сучасний тренд в озелененні міст в Європі, нагадала спікер.

Мешканці міст не повинні чекати, поки місцеве самоврядування візьметься за озеленення. Небайдужі мешканці можуть самі придумувати озеленення, організуватись та йти до самоврядування зі своїми вимогами та пропозиціями. Про це говорила Оксана Майборода, співкоординатор громадської ініціативи Сад історій в Рівному, депутатка Рівненської міської ради. Вона розповіла про різні підходи до міського озеленення, які практикуються в Рівному: контейнери з рослинами на брукованих майданах, підвісні зелені фасади будівель, шпалери з в’юнких повзучих рослин тощо.

Брак рослинності та знищені газони – загальна проблема міст України - ФОТО

Рослини – єдиний союзник людини в боротьбі за виживання в агресивному урбаністичному середовищі, резюмували учасники вебінару. Тому люди мають опікуватись «зеленими легенями» міст.

Організатори заходу запросили всіх бажаючих реєструватись на просвітницький онлайн-курс «Зелена архітектура».

Читайте також:

«Парк щастя» в Кам’янському – приклад співпраці влади та народу