Безвідповідальність та кадровий голод – проблеми будівництва в Кам’янському

Безвідповідальність та кадровий голод – проблеми будівництва в Кам’янському

Приватні будівництво та ремонтні роботи в Кам’янському не завмирають ніколи. В залежності від економічної ситуації, будівництво то пожвавлюється, то стихає. Проте, безвідповідальність замовників та виконавців, кадровий голод – ось проблеми, які, на думку самих будівельників, заважають розвитку будівництва в Кам’янському.

Автор: Валентин Фіголь.

В роки незалежності України, як відзначає Стратегія розвитку Кам’янського до 2027 року, в нашому місті будувались, переважно, приватні об’єкти за власні кошти забудовників. Тож мова в публікації саме про стосунки приватних замовників та виконавців.

Сьогодні будівельники в нашому місті без роботи не сидять, констатує Андрій, фахівець з майже 30-річним стажем. Але сам він працювати в Кам’янському не бажає – знову лаштується на заробітки до Європи.

«У нас замовник не цінує якісної роботи, – ремствує будівельник з досвідом роботи на різних об’єктах. – Пояснюєш: отут треба ізоляцію, отут грунтовку – а він питає, чи не можна дешевше!.. Можна й дешевше – тільки як потім на свою роботу дивитись, коли почне розвалюватись?»

На переконання пана Андрія, скнарість замовників – не завжди від браку грошей. Навпаки – найлютіше торгуються за кожну копійку саме люди грошовиті: «В них кредо таке – вирви від життя все! Спочатку торгується, потім тягне з оплатою, віддає частинами, на кожному кроці вимагає якихось знижок тощо…».

«Ціна роботи фахівця включає в себе, між іншим, і амортизацію професійного обладнання, а воно дуже дорого коштує, – коментує будівельник нюанси ціноутворення. – Але замовнику байдуже до собівартості робіт – в нього своя економіка…»

Взагалі спроби замовника та виконавців «кинути» одне одного – серйозна проблема в приватному будівництві, наголошує фахівець: «Багато хто працює нелегально або напівлегально, взаємні зобов’язання усні, гарантії – питання довіри. Тому недобросовісними бувають і замовники, і будівельники».

Низькі заробітки та їх нестабільність, стреси від конфліктів із замовниками – ось причини, які змушують досвідченого фахівця шукати роботу за кордоном.

Відтак в будівництві в Кам’янському відчувається кадровий голод, зауважив Дмитро, керівник будівельного приватного підприємства. Не вистачає гостро саме кваліфікованих фахівців.

«Робота майстра коштує дорого, і не всі замовники згодні платити таку ціну за якість, – коментує ситуацію будівельник. – Ринок насичений працівниками із сумнівною кваліфікацією, самоуками і просто криворукими шабашниками. Вони й створюють нам репутацію ненадійних та безвідповідальних партнерів». Біда галузі будівництва, на переконання фахівця, в тому, що найкращі будівельники їдуть працювати туди, де їм більше платять. І в Кам’янському лишаються ті, хто згоден робити дешевше, навіть поступаючись якістю роботи.

В результаті, щоб забезпечити всі об’єкти робітниками, власники бізнесу змушені самі готувати для себе кадри. «Для навчання дуже добре брати віруючих людей, – ділиться досвідом пан Дмитро. – Навіть колишні наркомани та злочинці виявляються вельми старанними учнями. У мене зараз двоє таких працює, і обидва мають перспективи скоро стати гарними фахівцями».