Заробітки українським лікарям влада підвищить, медзаклади – оптимізує

Заробітки українським лікарям влада підвищить, медзаклади – оптимізує

В планах української влади щодо медицини на 2022 рік – збільшення заробітків медичних працівників та оптимізація медичних закладів.

Автор: Валентин Фіголь.

Головне – заробітки та ліки

Головна мета влади в наступному році – стабілізація Програми медичних гарантій (ПМГ). Про задуми посадовців щодо медичної галузі розповів 19 листопада міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на зустрічі з журналістами у Національній службі здоров’я України (НСЗУ), представляючи призначену Кабміном керівницю служби – Наталю Гусак.

Заробітки українським лікарям влада підвищить, медзаклади - оптимізує - ФОТО
Віктор Ляшко

«Щоб усе працювало без збоїв, своєчасно та ефективно. Плюс виконання пріоритету 2022 року у сфері охорони здоров’я — підвищення заробітних плат медичним працівникам: медсестрам — 13500 грн, лікарям — 20000», – озвучив В. Ляшко завдання на недалеке майбутнє. Мова, як зазначив міністр, про базовий рівень зарплати у всіх, хто буде у Програмі медичних гарантій.

Без тісної співпраці НСЗУ, департаментів охорони здоров’я, головних лікарів установ цього не можна досягти, впевнений держпосадовець.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо джерел і ресурсів для підвищення зарплат медперсоналу, новопризначена голова НСЗУ Наталія Гусак сказала, що в Програмі медичних гарантій саме підвищення зарплат не закладено. Зарплати входять в тариф.

«Використання цих коштів здійснюється згідно з фінансовими планами медичних закладів, які погоджуються засновниками, — зазначила вона. — І зараз буде дуже кропітка робота, в тому числі, я сподіваюсь, НСЗУ із засновниками, з органами місцевого самоврядування, департаментами охорони здоров’я для того, щоб використання коштів на наступний рік було правильно сформовано, щоб стандарт, озвучений Віктором Кириловичем (Ляшко. – ред.), підтриманий профільним Комітетом ВР і урядом, реалізувався в повній мірі в рамках виконання ПМГ і підписання договорів з медичними установами».

Заробітки українським лікарям влада підвищить, медзаклади - оптимізує - ФОТОН. Гусак заявила: «…впевнена: це не буде легко… І виключно від головних лікарів, від засновників тепер залежатиме, як вони це будуть виконувати».

Зараз, за словами Наталії Гусак, відбуваються наради з керівниками департаментів охорони здоров’я, НСЗУ і МОЗ. Робиться моделювання для кожного регіону, щоб прорахувати все наперед.

«Коштів, закладених в ПМГ, значно більше, ніж у 2021 році, і їх має бути достатньо для того, щоб виконувати ці зобов’язання (щодо виплат підвищених зарплат. – прим. «Пильний погляд»), – заявила пані Гусак. – Досить багато з коштів, які направляються НЗСУ в медзаклади, почали вкладати в капітальні видатки, в тому числі в медичне обладнання, забуваючи при цьому про елементарні стандарти: мотивацію медичних працівників — зарплату, і закупівлю ліків».

Нагадаємо, що бюджет Програми медичних гарантій у 2021 році складав  123,088 млрд грн. У 2022-му має скласти 157,518 млрд грн, тобто на 34,4 млрд грн більше. 17 листопада Кабмін також підвищив виплати по «ковідних пакетах» – на 56 тис грн. З 1 листопада глобальна ставка для медичних закладів за лікування коронавірусу має зрости до 634 тисяч гривень з 577,7 тис грн.

Оптимізація – це пошук ресурсу

«При збереженні мережі медзакладів можна забезпечити підвищення зарплат у всіх закладах», – запевнив пан Ляшко. Але далі потрібна оптимізація, зазначив він.

Заробітки українським лікарям влада підвищить, медзаклади - оптимізує - ФОТО
Олексій Яременко

«Перший крок — це пошук оптимізації всередині закладу, – розповів Олексій Яременко, заступник міністра охорони здоров’я, який опікується НСЗУ, ПМГ. — Ми йдемо до закладів і шукаємо шляхи оптимізації: або вони використовують кошти не за призначенням, або неправильне управління, або керівник закладу отримує набагто більше, ніж лікарі, або в закладі забагато персоналу, який фактично не є медичним персоналом».

Далі, за словами О. Яременко, важливо «визначити роль кожного закладу в системі охорони здоров’я. Щоб не було зайвої конкуренції у спеціалізованій і високоспеціалізованій медичній допомозі. Коли кожен заклад знає, який спектр послуг він має надавати, як має розвиватись. Тоді вони зможуть розробити свої плани розвитку — трьох-, п’ятирічні».

У 2022 році, як повідомив заступник міністра, держава має повністю завершити процес госпітального планування. Цей процес визначить роль кожного медзакладу.

«І вже з 2023-го року НСЗУ буде контрактувати не тільки за бажанням закладу приєднатись до певного пакету послуг. А саме за роллю закладу у системі. І буде заохочувати одних, а інших відмовляти від надання певних послуг», – зауважив пан Яременко.

Наразі, зазначив він, йдеться про 90 лікарень, які мають ризик не отримати достатнього фінансування. Всі вони й раніше виявлялися неспроможними відповідати новим вимогам влади і вже отримували перехідне фінансування.