Фермери Дніпропетровщини обіцяють після перемоги врятувати світ від продовольчої кризи

Фермери Дніпропетровщини обіцяють після перемоги врятувати світ від продовольчої кризи

«Закінчити з нечистю», а потім толокою вчинити посівну обіцяють фермери Дніпропетровщини, щоб не було глобальної продовольчої кризи, яку пророкує МВФ.

Автор: Валентин Фіголь.

Фермери «на розриві»

«Небувалий випадок! – ремствує Олександр, досвідчений гуртовий торговець городиною. – За півдня не можу зібрати на Київ 20 тон борщового набору!»

В даному випадку, мова про капусту, моркву, буряк та цибулю. «І не те щоб у всіх вже овочі скінчились – просто не продають зараз, притримують на потім», – коментує підприємець ситуацію на ринку овочів.

«А що ж його продавати, як закупівельна ціна така ж, як і тиждень тому, а долар оно вже почому!.. – пояснює свою позицію фермер Андрій. – Почому я братиму посівний матеріал, агрохімію?..»

Фермери Дніпропетровщини обіцяють після перемоги врятувати світ від продовольчої кризи - ФОТО

Ціни на все, що необхідне для посівної, прив’язані до курсу долара, підтримують пана Андрія колеги. Якщо сьогодні продати всі овочі по нинішнім цінам в гривнях, то потім цих грошей не вистачить на посівну.

А не посіємо, кажуть фермери – збирати буде нічого! Тим більше, що цьогоріч і так, скоріш за все, посіють та посадять менше, ніж торік. Зокрема, через те, що дехто з фермерів пішов у тероборону, замість готуватись до посівної. «тільки не називайте імені, – посміхається невесело один з таких бійців. – Дізнаються землячки, що на хазяйстві самі старі – все розтягнуть!..»

В сільській місцевості Дніпропетровщини, попри тишу та відсутність бойових дій, воєнний стан відчувається. Наприклад, проїзд блокпостів додає ще годину-дві до будь якої поїздки до міста чи до сусіднього району…

В цілому ж фермери на посівну дивляться з оптимізмом – українські фермери звикли працювати в екстремальних умовах.

«Закінчимо з нечистю, потім поїдемо і гуртом засіємо нашу землю, – коментують фермери перспективи посівної-2022. – Посівну ніхто не відміняв».

«Все буде Україна! Якось відсіємося, – переконаний фермер Олег. – Будемо кооперуватися: в кого соляра, в кого посівне…»

«Скоро заради продовольчої безпеки нас почнуть примушувати до миру», – прогнозує кам’янчанка пані Веста, фахівець з агрохімії.

На порозі світової продовольчої кризи

Міжнародний валютний фонд заявив, що агресія Росії проти України матиме серйозні економічні наслідки для всього світу. У випадку ескалації вони можуть стати нищівними, попередив МВФ.

Ціни на енергоносії та сировинні товари, включно з пшеницею та іншими зерновими, вже виросли, посиливши інфляційний тиск. Ціновий шок скоро відчують у всьому світі, особливо бідні домогосподарства, для яких продукти харчування і пальне становлять більшу частину витрат.

Найбільші втрати, очевидно, загрожують Україні, яка практично повністю відрізана від світової торгівлі: морські порти та аеропорти зачинені та пошкоджені, багато доріг і мостів пошкоджено або зруйновано. МВФ не береться оцінити, скільки грошей потрібно буде на відновлення української економіки.

Україна запросила у МВФ екстрене фінансування в розмірі $1,4 млрд, і Фонд збирається розглянути цей запит на початку тижня.

Тяжкі економічні санкції завдадуть серйозної шкоди й Росії. «Поки що зарано прогнозувати весь вплив цих санкцій, але ми вже зараз спостерігаємо різке зниження цін на активи, а також курсу рубля», – заявили в Фонді.

Криза зачепить також країни, які мають тісні економічні зв’язки з Росією та Україною, попереджає МВФ.

Українська влада здійснює кроки для мінімізації економічних втрат. Зокрема, уряд днями ухвалив кілька постанов щодо забезпечення посівної в 2022 році.

Так, ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» буде організовувати процес безперебійної реалізації насіння та садивного матеріалу, необхідного для посіву. На час воєнного стану цей процес – без додаткових процедур сертифікації.

Під час ввезення на територію України насіння Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів має визнавати іноземну сертифікацію на насіння. Окрім того, служба інспектуватиме фітосанітарний стан насіння, але може не застосовувати фітосанітарну експертизу.

«Ці заходи дозволять нам забезпечити всіх с/г товаровиробників насінням у необхідній кількості, завдяки спрощенню бюрократії», – пише в фб Роман Лещенко, Міністр аграрної політики та продовольства України.

Для того, щоб забезпечити посівну, Уряд запроваджує бронювання військовозобов’язаних (це стосується й інших критично важливих галузей економіки). Аграрні підприємства та виробники продовольства подаватимуть Мінагрополітики списки критично важливих працівників, яким буде надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.