Аграрії Дніпропетровщини активно готуються до весняних польових робіт

Аграрії Дніпропетровщини активно готуються до весняних польових робіт

Воєнний стан не завадить проведенню весняних польових робіт, кажуть аграрії та влада Дніпропетровщини. Фермери готуються починати наприкінці березня, коли дозволить погода. Влада обіцяє підтримку держави аграріям.

Автор: Валентин Фіголь.

З надією на врожай

Аграрії Кам’янського району працюють, запевнив Олег Гапіч, голова військової районної адміністрації. Переробні підприємства теж працюють, тож є підстави сподіватись на добрий врожай та підтримку української економіки, зазначив посадовець у своєму відеозверненні.

«Перемога буде за нами, польова кампанія теж буде за нами! – заявив Володислав Черчель, директор Інституту зернових культур НААН України. –  Аграрії фактично повністю підживили озимину, всі, хто закупив, внесли добрива на поля озимини. Озимина в задовільному і доброму стані. Техніка підготовлена. Очікуємо».

Проблем не буде, переконаний науковець. Весняні польові роботи ще не розпочались, розповів він, бо погода ще не дає: «На сьогодні погода дуже прохолодна, можна очікувати, що весна буде пізня».

В. Черчель поділився прогнозом на цьогорічний врожай: «Як найменше, очікуємо середній урожай, щось буде на експорт і Україна буде забезпечена».

Підприємці Дніпропетровщини також відрапортували про готовність до весни та оптимістичні настрої.

«Фермери готові до посівної, все за планом, до війни ще було куплено семінний матеріал, добриво, паливо. За рахунок надання кредитів, інші питання ми вирішимо, – сказав Анатолій Гайворонський, засновник громадської організації фермерів та приватних землевласників Дніпропетровської області. – Кожен фермер – це Бандера! Ми не лише боремось за хліб, але і за свою Вітчизну! Хтось пішов в ТРО, хтось робить на місцях все, щоб наша армія була непереможна.
Продовольчої кризи у нас не буде, запевнив земляків пан Гайворонський: «Жоден сантиметр землі не гулятиме, все буде посіяно!»

Для озимих культур умови минулої зими були задовільні, мінімальна температура не перевищувала критичні значення, прокоментував ситуацію Василь Грінчак, начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології: «Весняні процеси почались рано, на 3 тижні раніше норми, але похолодання в першій декаді березня встановили зимовий режим промерзання ґрунту. Але це похолодання не має негативних наслідків на озимі культури. Був певний дефіцит опадів».

«Наприкінці березня можна очікувати посівну, прогрів ґрунту повинен бути до +5 градусів вище нуля», – спрогнозував В. Грінчак.

Допомога від держави

Кредитування сільгосптоваровиробників на початку року дає змогу аграріям почати цикл робіт, нагадують підприємці Дніпропетровщини.

Крім того, сьогодні с/г виробники не мають можливості реалізувати зібраний торік врожай на експорт оскільки вся портова інфраструктура країни заблокована агресором. Як наслідок, сьогодні в аграріїв криза ліквідності обігових коштів для с/г діяльності.

Навесні аграрії завжди потребують додаткового фінансування на період посівної. За оцінками Мінагрополітики, загальна потреба в коштах для проведення таких робіт в Україні складає близько 100 млрд гривень.

«Результат усього сезону с/г робіт залежить від того, наскільки якісно ми зможемо організувати проведення весняно-польових робіт», – коментує роль держави в цьому процесі Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Тому Мінагрополітики ініціювало постанову й Уряд одноголосно підтримав запровадження механізму надання державних гарантій таким сільгосптоваровиробникам. Прийнято Постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України щодо забезпечення кредитної підтримки сільськогосподарським товаровиробникам».

Яку підтримку держава надасть для аграріїв у 2022 році:
– Виключно малим та середнім аграрним виробникам з оборотом не більше 20 мільйонів євро в рік, що є еквівалентом підприємства, яке оброблює до 10 000 га – компенсація відсоткової ставки за залученими кредитами.
– Максимальна сума кредиту, на який поширюється компенсація відсоткової ставки, становить 50 млн грн.
– Кредитування надається для здійснення сільськогосподарської діяльності (посівної) на період дії воєнного стану.
– Для отримання кредитування суб’єкт підприємництва також повинен бути сільськогосподарським товаровиробником у значенні, наведеному в Законі
України «Про державну підтримку сільського господарства України».
– Термін дії кредиту становить 6 місяців.
– Встановлено максимальний розмір державної гарантії за портфельними кредитами до 80%.
Заявникам необхідно звертатись у фінансову установу, де вони обслуговувались.
Міністерство аграрної політики та продовольства України робить усе можливе для спрощення процедур та полегшення посівної кампанії, зазначив міністр:
– для забезпечення сільгоспвиробників насінням до посівної в Україні на час воєнного стану скасовані додаткові процедури із сертифікації насіннєвого матеріалу;
– дозволено експлуатацію сільгоспмашин без їх реєстрації на період воєнного стану;
– запущено аграрну платформу Міністерства по збору актуальних потреб аграріїв під посівну в режимі реального часу agrostatus;
– створено онлайн-платформу для покращення логістичних маршрутів аграріїв в умовах воєнного стану prodsafety.