Україні харчів вистачить, а от в інших країнах світу можливий голод, вважає експерт

Україні харчів вистачить, а от в інших країнах світу можливий голод, вважає експерт

Україні вистачить продуктів харчування, незважаючи на бойові дії на її території. А от в інших країнах, які імпортували українські продукти, можливий голод, попереджає експерт з аграрного бізнесу.

Автор: Валентин Фіголь.

На власні потреби продовольства має вистачити

Бойові дії перекроїли карту посівних площ, тож весняні польові роботи можуть охопити лише дві третини земель. Водночас під загрозою третина площ, де засіяна озимина. Якщо бої триватимуть на тих самих територіях, що і сьогодні, можливості збирати озимину влітку на цих землях не буде.

Україні харчів вистачить, а от в інших країнах світу можливий голод, вважає експерт - ФОТОНинішня ситуація не вплине на продуктову безпеку України – на складах є запаси зернових, яких вистачить на два роки. Про це розповів Роман Сластьон, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (об’єднує понад 120 знакових представників галузі – агрокомпаній та постачальників сільгоспресурсів).

Внутрішня українська потреба практично у всіх видах сільськогосподарських культур буде задоволена. Мабуть, єдиною культурою, якою Україна не забезпечувала себе самостійно і доволі активно імпортувала з Росії та Казахстану, була гречка. Однак минулого року був гарний врожай цієї культури, який зможе на 90% задовольнити внутрішній попит. Про дефіцит гречки у майбутньому поки що говорити передчасно. «Сподіваємося, що цього року посіють достатню кількість цієї культури, тим паче, що найбільше її вирощують на Хмельниччині та Житомирщині», – зазначив Р. Сластьон.

До війни внутрішнє споживання зернових та зернобобових в Україні оцінювалося на рівні 19 млн тон. Через часткову вимушену міграцію українців за кордон споживання може впасти на 7-10%. Тому зараз в країні є дворічний запас зернових.

Навіть у разі повної відсутності можливості сіяти ярі та овочі – є озимина, яка разом із запасами забезпечать українців їжею на три роки, з урахуванням повної відсутності експорт.

Можливості експорту з України обмежені

Проблематичне постачання зерна на світовий ринок. Україна – великий світовий експортер пшениці: близько 12% світового експорту, кукурудзи – близько 16% та соняшникової олії – близько 50%.

Минулого року Україна отримала рекордний врожай зернових та зернобобових культур на рівні 86,7 млн тонн. Прогнозований обсяг експорту – 65 млн тонн. За день до початку війни – 23 лютого, вже було експортовано 43 млн тон. Наразі експорт через порти Чорного моря повністю припинено.

Один із варіантів розв’язати проблему експорту – вивозити зерно через західні кордони України. Щоправда, в такий спосіб можна експортувати трохи більше ніж 10% звичних обсягів від пропускної здатності українських портів. Тобто, якщо через власні порти Україна експортувала 5-5,5 млн тон зернових на місяць, то через західні кордони вдасться (теоретично) експортувати максимум 500 000 тон. Варто зазначити, що зернові – це продукція довготривалого зберігання й одразу після закінчення війни експорт можна відновити.

Основними покупцями української пшениці є Єгипет, Індонезія, Туреччина; кукурудзи – Китай, Іспанія, Нідерланди; ячменю – Китай, Туреччина, Саудівська Аравія.

Відсутність експортних відвантажень з нашого боку призведе до зростання цін на світовому ринку. З початку війни тільки ціна на пшеницю зросла на 25% – до $450 за тонну.

Світові ціни на продовольчі товари у березні різко зросли та досягли максимального історичного рівня. Про це повідомляється у звіті продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Стрибок цін викликаний військовою агресією РФ проти України, що призвела до потрясіння на ринках основних зернових культур та олії, пояснюють у ФАО.

У березні 2022 року середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО становило 159,3 пункту, що на 12,6% вище за значення лютого, коли воно досягло найвищого рівня з моменту створення цього індексу в 1990 році.

Цей індекс дозволяє щомісяця відстежувати коливання світових цін кошика найбільш ходових продовольчих товарів. Поточний рівень індексу виявився на 33,6% вищим, ніж у березні 2021 року.

Зважаючи на війну на території України, ФАО прогнозує, що обсяг торгівлі зерновими у світі поточного сільськогосподарського року становитиме 469 млн тонн, що нижче за рівень сезону 2020–2021 років.

Можливий навіть голод в країнах, де не буде фінансової можливості закуповувати продукцію за вищою ціною, прогнозує пан Сластьон. Тому у забезпеченні українських аграріїв пальним і коштами на посівну зацікавлена не лише українська сторона.