Низькі ціни на зерно знищують агросектор, скаржаться українські фермери

Низькі ціни на зерно знищують агросектор, скаржаться українські фермери

Ціни на зерно, які пропонують трейдери виробникам, знищать агросектор, бо не дадуть змоги провести осінню посівну, попереджають українські фермери.

Автор: Валентин Фіголь.

Ціни від українських закупівельників мало відрізняються від тих, які пропонують російські трейдери аграріям з окупованої території Херсонської області.

По це розповідає Latifundist.com, посилаючись на аграріїв Херсонщини. Інформацію підтверджують і місцеві торговці, які тримають контакт зі старими партнерами з півдня України.

«За пшеницю пропонують від $100 за фураж до $120 за тонну продовольчого збіжжя. Кукурудза — $100 за т, соняшник — $250-260 за т, соя — $280-290‎», – розповідають фермери з окупованих територій.‎ Вони додають, що російські переробники вимагають, щоб зерно привезли в Крим.

«Чомусь українські експортери дають не набагато більше російських окупантів!» – коментують ситуацію аграрії Дніпропетровщини.

І справді, якщо подивитись на ціни, пропоновані українськими трейдерами, то на неокупованій території вони мало відрізняються від російських пропозицій. Наприклад, пшеницю виробникам пропонують продавати по 2,9 – 3,6 тисяч гривень за тону (приблизно 100-120 доларів), соняшник – десь по 11,3 тисяч гривень (370 доларів) за тону.

Ціну на ячмінь у 2 тисячі гривень за тону аграрії називають «грабунком чистої води».

«Зерно не продано, коштів на подальший обробіток землі немає, – коментують аграрії ситуацію. – Багато дрібних господарств, одноосібників збанкрутують. Як ціна продукту може бути 130 $ тонна, коли ціна вирощування її 150 $ тонна?..»

«Який сенс фермеру пахати, купляти за 58 грн/л солярку, платити велику оренду, платити захмарні податки, а що в результаті? Ціни не перекривають розтрати, я вже мовчу за ціни на запчастини до техніки!..» – ремствують фермери.

Витрати агровиробників за останні 3-4 місяці, за їх підрахунками, виросли на 20-150%.

Варто зауважити: за даними Міністерства аграрної політики України, непрямі оціночні втрати аграрного сектору від війни зараз складають 23,3 млрд. $. Це в основному недоотриманий дохід та збільшення витрат через війну.

Загальні ж прямі збитки через часткове або повне руйнування сільськогосподарських активів складають 4,3 млрд.$.

Аграрії шукають виходу з кризи. «Треба збиратися в кооперацію з реалізації та самим їхати за кордон і домовлятися, – каже фермер з Одещини. – Я можу в Румунії або Німеччині продати ячмінь десь по 300€, але дорога зерновозом коштує 170€ за тонну від мого господарства до елеватора Європи. То ж, шановні, якщо ми будемо сидіти й чекати – бариги нас роздягнуть до трусів!!!»