Про першу допомогу тваринам розповіли мешканцям Кам’янського ветеринари

Про першу допомогу тваринам розповіли мешканцям Кам’янського ветеринари

Автор: Валентин Фіголь.

Про те, як надати першу (до ветеринара) допомогу тваринам, розповіли мешканцям Кам’янського ветеринари, з нагоди Всесвітнього дня захисту тварин, що відзначається 4 жовтня.

Знання, що робити в надзвичайній ситуації, може врятувати життя вашого вихованця, акцентують ветеринари. Подальші рекомендації стосуються тільки невідкладної допомоги, акцентують вони, бо саме лікування тварин краще довірити фахівцям.

Перед тим, як почати допомагати тварині, убезпечте себе та оточення. Поранені та отруєні тварини відчувають біль і страх — вони можуть покусати будь-кого, хто спробує їх зачепити.

Порядок дій, якщо з твариною щось трапилося:

  1. Зателефонуйте ветеринарові. Його номер потрібно заздалегідь занести до вашого списку контактів або телефонної книги. Завжди спочатку телефонуйте лікареві — вам підкажуть, що потрібно робити.
  2. Якщо собака може вкусити, надіньте на нього намордник або обмотайте морду бинтом і зав’яжіть його за вухами (якщо у тварини немає проблем з диханням). Маленькому собаці або кішці можна просто накинути на голову товстий рушник.
  3. Ніколи не давайте тварині ліки для людей — вони можуть зробити ситуацію ще гіршою.
  4. Не годуйте та не поїть тварину, якщо їм може знадобитись анестезія.
  5. Якщо вас вкусили, зверніться до лікаря.

Якщо тварину збило авто, підійдіть до неї повільно, уникаючи різких рухів та заспокійливо розмовляючи. Якщо можливо, надіньте на вихованця намордник і повідок. Навіть якщо видимих наслідків немає, все одно покажіть тварину ветеринарові — можуть бути внутрішні пошкодження, які не можна побачити при зовнішньому огляді.

Якщо тварина паралізована, у нього може бути травма хребта, тому постарайтеся знайти для носилок щось жорстке, наприклад, дошку. Акуратно покладіть вихованця на носилки. Накрийте його ковдрою, щоб зменшити втрату тепла.

Перша допомога тварині при кровотечі ось яка.

Заспокойте собаку та накладіть щільну пов’язку. Якщо кров продовжує проступати, намотайте зверху ще один шар тканини. Використовуйте джгут тільки в крайньому разі. У місцях, де не можна зробити перев’язку, щільно притисніть тампон до рани й тримайте його там. Не приклеюйте звичайні пластирі до шерсті. При перев’язці кінцівок завжди потрібно фіксувати стопу, інакше вона може опухнути. Ніколи не залишайте пов’язку більш ніж на 24 години.

При переломі намагайтеся зупинити сильну кровотечу, але не накладайте шину — це дуже боляче, може привести до того, що кістка проткне шкіру. Обмежте рухливість собаки та відвезіть до лікаря.

При опіках мінімум п’ять хвилин поливайте місце опіку холодною водою, після чого зателефонуйте ветеринарові. Не слід наносити на місце опіку мазі або креми. Якщо не можна надати тварині ветеринарну допомогу швидко, можна накласти пов’язку з фізіологічним розчином. Постраждалого потрібно тримати в теплі.

При отруєнні спробуйте знайти пакування від речовини, яку проковтнула тварина, скажіть його назву та властивості ветеринарові телефоном. Якщо собака з’їв рослину, спробуйте з’ясувати, яку саме. Негайно зателефонуйте ветеринарові.

Здуття живота, особливо з позивами блювоти, з капанням слиною і ковтанням, може вказувати на кишковий заворот. Зателефонуйте ветеринарові негайно.

Якщо на шерсть або лапи потрапила фарба або смола, не давайте тварині її злизувати. Одягніть вихованцеві єлизаветинський комір (можна отримати у ветеринара), якщо він у вас є. Якщо забрудненої вовни трохи, відразу зріжте її. Ніколи не використовуйте скипидар або засоби для видалення фарби на тварині.

При тепловому ударі покладіть тварину в прохолодне місце, бажано на протяг. Змочіть шерсть теплою водою (холодна вода звужує кровоносні судини в шкірі й уповільнює втрату тепла) і зателефонуйте ветеринарові. Дайте трохи води для пиття.

Якщо очі вилазить з очниць, накладіть вологу пов’язку і викличте ветеринара. Якщо в очі потрапили хімікати, промийте їх водою та зателефонуйте ветеринарові.

При утопленні витріть тварині рот і ніс. Тримайте її догори ногами за задні лапи — якийсь час з горла та носа витікатиме вода. При необхідності зробіть штучне дихання. Покажіть собаку ветеринарові.

При ударі струмом вимкніть електрику. Якщо цього не можна зробити, відштовхніть тварину від джерела струму довгим сухим не металевим предметом (наприклад, палицею). Зробіть штучне дихання при необхідності. Зателефонуйте ветеринарові негайно.