Що робити мешканцям Кам’янського, яких лякає психічнохворий сусід

Що робити мешканцям Кам’янського, яких лякає психічнохворий сусід

Автор: Валентин Фіголь.

Мешканці одного з будинків по вулиці Матросова у Кам’янському стикнулись з проблемою: їх одинокий сусід, що має інвалідність через розумовий розлад, своєю поведінкою лякає людей, а деякі його витівки можуть бути небезпечними для оточення.  Що в такій ситуації робити мешканцям, пояснили правники Кам’янського центру безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД).

В одному з будинків по вулиці Матросова мешкає чоловік, на ім’я Віктор (ім’я змінено), поведінка якого вельми тривожить сусідів. Віктор, за наявною інформацією – лікувався у психіатричній лікарні та має інвалідність через розумовий розлад. Мати його померла кілька місяців тому. Залишившись один, Віктор почав своєю поведінкою неабияк тривожити сусідів. Голосний спів та крики у квартирі будь-якої пори доби, пожежа в кухні (після цього йому відрізали газопостачання) – все це «квіточки», кажуть люди. Їх більше лякає нав’язлива увага Віктора до дітей. Бо сусід має звичку показувати дітям через вікно квартири свої статеві органи. Діти репетують, регочуть, знову бігають у хворого попід вікнами й кличуть його до улюбленої розваги. Дехто ремствує, хтось повибивав вікна у квартирі проблемного сусіда.

«Розмовляли з ним, але ж хворий, не слухає!» – визнають сусіди крах своїх дипломатичних зусиль.

Поліція добре знає цього громадянина – сусіди неодноразово викликали правоохоронців і скаржились на непристойну поведінку Віктора. Але поліція відповідає, що не може притягти до відповідальності психічнохвору людину.

«Поліція має діяти в межах законних повноважень», – підтримав позицію правоохоронців Андрій Дишлюк, керівник Кам’янського центру надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Що ж робити мешканцям будинку, як убезпечити себе та дітей від його витівок?

Питання складне, потребує виваженого підходу, визнає А. Дишлюк. Варто розуміти: згідно з законом, психічнохвору людину можна примусово ізолювати в спеціалізованому лікувальному закладі. Але таке можливо лише за рішенням суду. Отже, мешканцям треба переконати майбутній суд в тому, що поведінка Віктора становить небезпеку для оточення і для нього самого, тому примусова госпіталізація необхідна.

Так що слід готуватись до суду і збирати докази. Для цього пан Дишлюк рекомендує спочатку звернутись до поліції та органів місцевого самоврядування – письмово, з проханням вжити заходів для убезпечення громадян. Відповіді посадовців теж знадобляться для суду.

Щоб дії громадян були ефективними та законними, А. Дишлюк радить звернутись до Центру БВПД на вулицю Москворецька, 19. «Фахівці Центру безоплатно нададуть всі необхідні правові консультації, допоможуть у складанні відповідних документів», – наголосив керівник державної установи.