Нобелівську премію миру присудили представникам України, Росії та Білорусі

Нобелівську премію миру присудили представникам України, Росії та Білорусі

Нобелівську премію миру у 2022 році отримав білоруський політв’язень Алесь Бяляцкі, українська організація “Центр громадянських свобод” та Організація з прав людини “Меморіал” із РФ. Про це повідомили у Нобелівському комітеті.

“Лауреати Премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Вони протягом багатьох років просували право критикувати владу та захищати основні права громадян.

Вони доклали визначних зусиль для документування воєнних злочинів, порушень прав людини та зловживання владою. Водночас вони демонструють значення громадянського суспільства для миру та демократії”, – пояснили у комітеті.

Комітет наголосив, що хоче відзначити борців за “мирне співіснування в сусідніх країнах Білорусі, Росії та Україні”.

Організація “Центр громадянських свобод” була заснована у Києві у 2007 році.

Нобелівську премію миру присудили представникам України, Росії та Білорусі - ФОТО
Голова “Центру громадських свобод” Олександра Матвійчук

Основною діяльністю центру було зміцнення українського громадянського суспільства та тиску на владу, щоб зробити Україну повноцінною демократією. Після початку повномасштабної війни “Центр громадянських свобод” бере участь у виявленні та документуванні воєнних злочинів РФ проти українського цивільного населення.

Алесь Бяляцкі отримав нагороду за боротьбу за права людини та демократію в Білорусі.

Нобелівську премію миру присудили представникам України, Росії та Білорусі - ФОТО
Алесь Бяляцкі

За часів СРСР в середині 1980-х років він став одним з ініціаторів демократичного руху в Білорусі.

У 1996 році він заснував організацію “Весна” у відповідь на диктаторські поправки в конституцію, які надали необмежену владу тепер самопроголошеному президенту Лукашенку.

Алеся Бяляцкі неодноразово намагались змусити замовкнути, він перебував у в’язниці з політичних мотивів з 2011 по 2014 рік, його також заарештували у 2020 році після масових протестів у Білорусі, він і досі знаходиться у в’язниці.

Російська правозахисна організація “Меморіал” заснована в 1987 році правозахисниками колишнього СРСР, які документували злочини комуністичного режиму.

Серед її засновників був лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров і правозахисниця Світлана Ганнушкіна.

Нобелівську премію миру присудили представникам України, Росії та Білорусі - ФОТО
Світлана Ганнушкіна

Після розпаду Радянського Союзу “Меморіал” став найбільшою правозахисною організацією у РФ і залишається найавторитетнішим джерелом інформації про політв’язнів в російських СІЗО.

Нині організація, як розповідають у Нобелівському комітеті, спрямовує зусилля на боротьбу з мілітаризмом і просуває права людини та верховенство права.