Берегти хребет закликають мешканців Кам’янського лікарі

Берегти хребет закликають мешканців Кам’янського лікарі

З настанням холодів та наближенням зими турбота про опорно-руховий апарат набуває особливої гостроти. Берегти хребет, як основу опорно-рухового апарату людини, закликають мешканців Кам’янського лікарі КЗОЗ «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту» КМР.

Основа руху

З настанням холодів та наближенням зими турбота про опорно-руховий апарат набуває особливої гостроти – холод змушує організм звужувати кровоносні судини й обмежує живлення та рухливість. Малорухлива людина швидше змерзне і має більше шансів застудитись і захворіти, в тому числі на інфекційну хворобу.

За даними ВООЗ, захворювання опорно-рухового апарату як причина інвалідності та смертності посідають 4-те місце у світі після серцево-судинних, онкологічних захворювань та цукрового діабету, а найближчим часом спеціалісти прогнозують епідемію остеопорозу, що свідчить про старіння населення планети. За статистикою, кожний п’ятий мешканець земної кулі страждає від болю у спині, а частка остеохондрозу при цьому становить до 90%. В Україні хронічні захворювання опорно-рухової системи також є однією з найбільш частих проблем, а близько 3,5 млн осіб мають проблеми з опорно-руховим апаратом та його грізними ускладненнями, які вимагають безперервної багаторічної терапії.

Хребет – це найбільш важлива структура тіла, його підтримка. Він піддається великому зносу протягом життя, але знання того, як доглядати спину, може запобігти інвалідності.

Здоровий хребет – запорука активного життя навіть у глибокій старості, не кажучи про гарну фігуру та прекрасне самопочуття. Він тісно пов’язаний зі всіма органами та системами нашого організму, тому дуже важливо слідкувати за здоров’ям своєї спини. На жаль, ми розуміємо це лише тоді, коли відчуваємо біль. Причиною болю можуть бути різні захворювання: остеохондроз, артроз, сколіоз, міжхребцеві грижі, протрузії дисків, деформація хребта тощо. Тому лікування та профілактика захворювань хребта надзвичайно важливі та завжди актуальні.

 Вороги здорового хребта

 1. Надлишкова вага – підвищує механічне навантаження на хребет.
 2. Паління – порушує обмін речовин і відновлювальні процеси в організмі.
 3. Сидячий спосіб життя – підвищує статичне навантаження на хребет, зменшує тонус м’язів, що підтримують його правильну форму, сприяють закріпленню неправильної статури.
 4. Неправильна статура призводить до утворення патологічних вигинів.
 5. Надмірне фізичне навантаження – підвищує навантаження на хребет.

Перші симптоми проблем з хребтом такі:

 • Біль в спині або шиї, коли ви встаєте з ліжка вранці.
 • Неприємні відчуття при закиданні голови назад.
 • Частий головний біль й запаморочення.
 • Відчуття дискомфорту біля лопаток при глибокому вдиху або видиху.
 • Незначне оніміння рук або ніг.
 • Біль при різних рухах.
 • Надзвичайна напруженість та сутулість м’язів спини, яка з часом минає самостійно.

Будь-який дискомфорт в спині (навіть невеликий, якщо повторюється з кожним разом триваліше), потребує уваги! У таких випадках обов’язково проконсультуйтесь з лікарем.

Профілактика проблем із хребтом

Профілактика захворювань хребта набагато ефективніша, ніж його лікування. Для профілактики захворювань опорно-рухового апарату необхідно: тримати правильне положення корпусу тіла; уникати накопичення токсинів (відмовлятися від продуктів, що містять велику кількість жирів, високу кількість цукру); вести здоровий спосіб життя. Регулярна фізична активність, відповідна позиція хребта, адекватне підняття важких предметів та здорові умови праці допомагають зберегти здоров’я хребта.

Школярів необхідно привчати до правильного положення за партою (столом), забезпечивши хороше освітлення робочого місця, виховувати у них правильну поставу, відучити від звички горбитись. Усім дітям із початковими ознаками сколіозу (викривлення хребта) слід неухильно виконувати призначені лікарем вправи, які направлені на утримання м’язів тулуба, що підтримують правильне положення хребта. Рекомендується також лікувальний масаж.

Профілактика професійного сколіозу включає правильний режим праці та відпочинку, фізкультурні паузи під час роботи, заняття фізичною культурою і спортом, які сприяють загальному оздоровленню та укріпленню м’язів.

Розвиток функціонального сколіозу попереджається носінням спеціального взуття, а також застосуванням апаратів, що компенсують вкорочення ноги.

«Пам’ятайте: здоровий хребет – здорова людина!» – наголошують лікарі Центру здоров’я.