Жити стане важче, а світ навколо буде небезпечнішим

Жити стане важче, а світ навколо буде небезпечнішим

Автор: Сергій Гузь.

Я пам’ятаю, як майже тридцять років тому ми виходили на вулиці Кам’янського (тоді ще Дніпродзержинська) і попереджали про майбутні кліматичні катастрофи, якщо негайно не змінити наше ставлення до екології та промисловості. Тоді вчені казали про віддалену перспективу, про події, що може стануться через 50 або більше років. Тож мало хто звертав на це увагу.

Проте сьогодні кліматичні зміни стали реальністю. Сьогодні ви щодня можете побачити лебедів на Дніпрі, які вже не летять зимувати у «теплі краї», бо наша зима стала набагато теплішою. Навіть зараз, в каналі біля садових товариств, ви можете побачити як цвіте вода, а водорості в водоймах практично перестали відмирати взимку. Ці зімну руйнують водну екосистему все більше.

Жити стане важче, а світ навколо буде небезпечнішим - ФОТО

Та тепер вчені кажуть не про віддалену перспективу, а про те, що станеться неменуче вже через 10 років. Відповідний звіт був оприлюднений напередодні економічного форуму в Давосі. Прогнози не просто погані – вони жахливі.

Так, у найближчі два роки на перше місце серед ризиків виходить збільшення вартості життя. Простіше кажучи, щоб вижити доведеться більше платити за все – харчі, комуналку, саме життя. А значить і більше працювати. Але ця гонитва за виживанням вже не має шансів скінчитися чи хоча б збавити темп. Бо нездатність пом’якшити кліматичні зміни призведе до ще більших екологічних катастроф. На додаток, вчені кажуть про великі ризики нових геополітичних протистоянь.

Цей термін «геополітичних» означає, що конфлікти матимуть географічний характер, а не ідеологічний, як у попередні десятиліття. Разом з кризою доступу до природних ресурсів це повертає нас у часи загарбницьких воєн за нові території та ресурси. Власне, така війна вже триває в Україні.

Але у 10-літній перспективі ситуація ще більш похмура. З 10 найбільших ризиків – 6 пов’язані з кліматичними змінами, нездатністю урядів контролювати та впливати на ці процеси, включаючи адаптацію до кліматичних змін. За усім цим стоїть не тільки масове вимирання усього живого, а у першу чергу голод для людства. І як наслідок, до масштабної міграції населення, нові геоконфлікти (вже не політичні, а просто війни за кращі території для життя), руйнування соціальної єдності суспільства та соціальні потрясіння (простіше кажучи – до численних революцій).

Усе це станеться не колись, а вже за життя усіх, хто це читає.

Жити стане важче, а світ навколо буде небезпечнішим - ФОТО

Звісно, вчені роблять ці доклади для того, щоб політики реагували на ризики та вживали надзвичайних заходів для їх зупинення. Та як ми бачимо, політики зайняті іншими – політичними, економічними та просто загарбницькими війнами. У цей час відкинуті назад усі прогресивні рішення щодо зупинення кліматичної катастрофи, багаті стають все багатше, тоді як 99% населення залишають ні з чим.

Ця нерівність тільки поширюватиметься, якщо політики у Давосі знову проігнорують вчених. Ну і ми теж, якщо залишимося байдужими, то залишимося ні з чим. Більш детально про звіт читайте в окремому матеріалі.