В Україні стартували аукціони з промислового вилову риби

В Україні стартували аукціони з промислового вилову риби

Від початку лютого в Україні стартували аукціони з продажу права на спеціальне використання водних біоресурсів, тобто на промисловий вилов риби. Аукціони проводитимуться через систему “Прозоро.Продаж”.

Про це повідомив заступник міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня під час робочого візиту на Кіровоградщині, пише agronews.ua.

Проведення аукціонів серед підприємців, які виловлюють рибу є експериментальним проєктом в Україні, який діятиме два роки. Його впровадили 30 грудня 2022 року ухваленням відповідної постанови Кабміну.

Аукціони на право промислового вилову риби проходитимуть наступним чином:

  • Державне рибагенство розміщує лот в системі “Прозоро.Продажі” і оголошує аукціон.
  • Охочий взяти участь в цьому аукціоні подає заявку через особистий кабінет в електронній торговій системі. В заявці має бути пакет документів, які вимагаються, та закрита цінова пропозиція.
  • Верифікацію поданої заявки й дозвіл на участь в аукціоні надає оператор електронної системи.

Проводиться аукціон у 3 раунди підвищення ціни, за результатами якого між переможцем і організатором укладається договір. Цей договір організатор аукціону має опублікувати в системі “Прозоро.Продажі”.

Самі договори на право вилову у рибогосподарських водних об’єктах мають укладатися не більше ніж на один календарний рік.

Подати заявку на участь у такому аукціоні можуть підприємці, які відповідають наступним вимогам:

  • не мають заборгованості з платежів;
  • не перебувають у процесі припинення або банкрутства;
  • не бути у санкційних списках;
  • відсутність права на спецвикористання більш як 20% водних біоресурсів від установленого обсягу лімітів у відповідному рибогосподарському водному об’єкті з урахуванням пов’язаних з ним осіб.

За словами Віталія Головні, це експериментальний проєкт покликаний ввести прозору конкуренцію у цю сферу. До цього здійснювати промисловий вилов риби могли лише ті рибалки, які мали понад 3 роки стажу діяльності досягали частки видобутку 75%.

“Завдяки аукціонам буде чесна конкуренція промислових рибалок, можливість долучитися до бізнесу новим учасникам. Це унеможливить корупційні ризики та дозволить використовувати водні біоресурси раціонально”, – зауважив заступник міністра.

Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів видають територіальні органи Держрибагентства. Для цього підприємцю потрібно звернутися до місцевого Центру надання адміністративних послуг з такими документами:

  • довідку про наявність суден флоту рибної промисловості, дозволених знарядь лову та рибоприймальних пунктів на визначеному водному об’єкті;
  • договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).

Першочергово через систему “Прозоро.Продаж” проводитимуть ті аукціони, які враховують сезонність вилову і стосуватимуться тих водойм, де відсутні обмеження на вилов через воєнний стан.

З метою збереження та охорони раків у період їх спарювання та виношування ікри, з 1 грудня 2022 року у більшості українських водойм розпочинається заборона на вилов річкових раків.

У 2022 році, у зв’язку з війною, розпочатою РФ, та введенням воєнного стану промисловий вилов припинили або частково припинили близько 80 % користувачів водних біоресурсів.

Держрибагентство просить переробників риби в усіх областях України допомогти з виробництвом консерви для потреб армії.

За результатами 44-ої щорічної сесії Організації з рибальства в північно-західній частині Атлантичного океану (НАФО) Україні на 2023 рік виділено національну квоту на вилов морського окуня в обсязі 150 тонн.

Рибну галузь очікують істотні законодавчі зміни — вже розроблено кілька нормативних актів, які стосуються електронної системи управління рибальством.