Нові правила військового обліку діють в Україні

Нові правила військового обліку діють в Україні

Автор: Валентин Фіголь

З початку 2023 року в Україні діють нові правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів було затверджено Кабінетом Міністрів України наприкінці минулого року, розповіли фахівці Кам’янського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги.

Цей Порядок встановлює більш суворий контроль за взяттям на військовий облік. Окремо Порядок прописує нові правила взяття на облік жінок.

Військовий облік буде максимально автоматизовано та забезпечено взаємодію різних реєстрів і органів, щоб територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) було простіше збирати інформацію про військовозобов’язаних. Запроваджується інформаційна взаємодія між порталом «Дія» та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Військовозобов’язані зможуть передавати про себе дані військкоматам через застосунок «Дія», зокрема під час зміни місця проживання. Надсилання повісток через цей сервіс Порядком не передбачено.

У новому Порядку зазначено, що взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік підлягають громадяни України з-поміж призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років. Але людину можуть мобілізувати або призвати на строкову службу тільки з 18 років.

Роботодавці під час працевлаштування повинні перевірити наявність у потенційних працівників військово-облікових документів. Це може бути або приписне посвідчення, або ж військовий квиток. Щороку підприємства повинні надсилати до центрів комплектування списки військовозобов’язаних.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад можуть перевіряти, чи стоїть внутрішньо переміщена особа на військовому обліку, чи збігається інформація у військкоматі про її місце проживання з реальними даними. Місцева влада може брати на військовий облік громадян, які приїхали на нове місце проживання, і виключати їх, коли вони виїжджають. Ці ж виконавчі органи місцевої влади мають виявляти призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які не стоять на обліку.

Новий Порядок містить норми, згідно з якими під обов’язковий військовий облік зараз підпадають тільки жінки медичних та фармацевтичних спеціальностей – тобто ті, які закінчили медичні виші або фармацевтику.

Інші жінки, які мають спеціальність, споріднену з військовою, можуть стати на облік за бажанням.

Для військовозобов’язаних, які перебувають за кордоном, новим Порядком встановлено, що закордонні дипломатичні установи України (консульства та посольства) повинні повідомляти призовників, які стоять на тимчасовому консульському обліку про початок призову на строкову службу, вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, повідомляти територіальні центри комплектування, СБУ, підрозділи зовнішньої розвідки про взяття на тимчасовий облік вищезазначених осіб.

Також консульські установи мають сприяти поверненню військовозобов’язаних громадян на територію України у разі проведення мобілізації під час воєнного стану. Як саме сприяти – чітко не прописано. У консульських установ немає повноважень для розшуку і примусового вивезення громадянина на територію України. Депортувати чи притягнути до відповідальності за не постановку на військовий облік вони також не можуть.