У ВР обговорюють запровадження відеофіксації уроків в навчальних закладах

У ВР обговорюють запровадження відеофіксації уроків в навчальних закладах

У Верховній Раді розпочався діалог щодо доцільності запровадження в Україні відеофіксації освітнього процесу. Перевагами такого нововведення, на думку депутатів, можуть стати протидія булінгу та мобінгу, захист від неправдивих звинувачень. Освітній експерт Володимир Онацький вважає, що відеофіксація ставить і педагогів, і учнів у рівні умови.

 Фіксація протиправних дій та доказ у суді

Про обговорення запровадження в Україні відеофіксації освітнього процесу повідомила народна депутатка, перша заступниця голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич.

У ВР обговорюють запровадження відеофіксації уроків в навчальних закладах - ФОТО
Ірина Констанкевич

За її словами, питання щодо доцільності запровадження та правового регулювання питання відеофіксації освітнього процесу було обговорене на засіданні підкомітету у справах сім’ї та дітей Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Констанкевич підкреслює, що йдеться саме про відеофіксацію для фіксації протиправних дій і додавання такого відео (за необхідності) до звернення або доказу у суді, а не для оприлюднення у соцмережах або медіа.

Також народна депутатка зауважила, що перевагами такого нововведення можуть стати протидія булінгу та мобінгу, захист від неправдивих звинувачень, фіксація та розкриття крадіжок, отримання даних щодо інцидентів між учнями та педагогами.

Водночас недоліками відеофіксації освітнього процесу є складні процедури захисту персональних даних, висока вартість обладнання та його обслуговування, недосконалість законодавства, зокрема, у частині необхідності згоди всіх без винятку присутніх учасників освітнього процесу на проведення відеофіксації.

«Маємо вивчити досвід відеофіксації освітнього процесу в інших країнах світу, зокрема, маємо напрацювання Ізраїлю, Великобританії, Норвегії, Китаю, США. Запрошую кожного до відкритої дискусії щодо цього питання. Товариство, дайте аргументовану відповідь – ви за чи проти відеофіксації освітнього процесу в Україні», – наголосила народна депутатка.

Задля збільшення рівня безпеки 

Володимир Онацький, освітній експерт з проведення інституційного аудиту вважає, питання відеофіксації освітнього процесу мало б бути вирішено ще років 10–15 тому. Саме тоді з’явився запит батьків на встановлення відеокамер в школах.

У ВР обговорюють запровадження відеофіксації уроків в навчальних закладах - ФОТО
Володимир Онацький

Зволікання з цим призвело до того, що батьки почали купувати дітям смартгодинники та навчати їх проводити самостійно відеознімання різноманітними засобами. Потім це все опинялося в інтернеті й було предметом обговорення усієї країни.

«Я працював тривалий час заступником директора школи, де в освітньому процесі використовувались відеокамери. Комунальна школа була дуже затишною, і більшість дітей там перебувала с 8 години до 19», – розповів Онацький.

За його словами, коштом бюджету, тобто без залучення батьківських коштів, у школі з’явились відеокамери. Відеофіксація здійснювалась як у місцях найбільшого скупчення дітей (їдальня, спортивна зала, коридори), так і в деяких навчальних кабінетах. Діти абсолютно нормально сприймали це.

На думку освітнього експерта, відеокамери в школі необхідні задля збільшення рівня безпеки, учасники освітнього процесу почуватимуться більш захищеними. Якщо трапиться якась подія, то можна відновити її хід, встановити учасників, визначити, хто має рацію, а хто ні.

«Пригадую, як дві дівчинки прийшли скаржитися на свого однокласника, який начебто побив одну з них. Дівчата були дуже переконливі, розповідали все емоційно, детально. Однак, коли переглянули відео, то побачили, що ці дівчата самі штовхали хлопця, кривлялися перед ним, смикали за одяг. А коли хлопець відштовхнув одну з них, то одразу побігли скаржитися. Питання було закрито без залучення батьків, але ж могло б бути й по-іншому. І ми це знаємо…», – навів приклад Онацький.

Він впевнений, що там, де є діти, завжди є травмування. І як би не слідкували педагоги за учнями, ризик отримати тілесні ушкодження ніколи повністю не зникає. Відеофіксація допоможе відновити хід подій.

Також експерт вважає, що відеофіксація освітнього процесу захищає та ставить і педагогів, і учнів у рівні умови.