Не перетворюйте побутові відходи на сміття!

Не перетворюйте побутові відходи на сміття!

25 лютого 2020 року в Кам’янському пройшов круглий стіл з метою аналізу результатів експерименту з впровадження роздільного збору побутових відходів в міських школах (навчальних закладах). Експеримент стартував у 2017 році, але відчутних результатів поки не приніс. На думку екологічної організації «Голос Природи», низькі результати експерименту в школах пов’язані з відсутністю в Кам’янському політики (системних заходів), спрямованої на зниження забруднення довкілля побутовими відходами.

Євген Колішевський

Автор: Євген Колішевський, виконавчий директор екологічної громадської організації «Голос Природи».

Роздільний збір відходів за рахунок ентузіазму і популізму впровадити не вийде

В 2017 році в Кам’янському стартував експериментальний проект щодо впровадження системи роздільного збору побутових відходів у окремих школах. Взяти участь у експерименті погодилися близько 10-ти міських шкіл. Учасники експерименту повинні були в рамках своїх можливостей провести інформаційну роботу зі школярами та обладнати місця для роздільного збору побутових відходів. Централізована координація експерименту виконавчою владою міста не передбачалася, тому кожна школа спробувала впровадити систему роздільного збору відходів по-своєму.

Спочатку співробітники департаменту з гуманітарних питань намагалися ситуативно консультуватися з організацією «Голос Природи» щодо доцільності та успішності реалізації експерименту. Ми запропонували почати з ретельного попереднього дослідження з подальшим переходом до реалізації послідовних системних рішень. Ми розуміли, що швидко і ефективно реалізувати такий експеримент в умовах Кам’янського не вийде, проте пропозиції «Голос Природи» чиновники не підтримали.

Експеримент стартував в гонитві за швидкими результатами, як наслідок, повноцінної системи роздільного збору відходів у школах Кам’янського створити не вийшло. В той же час, завдяки ентузіазму вчителів і школярів, кожен учасник експерименту отримав свій унікальний досвід. В ході спілкування за круглим столом було озвучено багато цікавих ідей, які можна включати в міські програми і централізовано реалізовувати у всіх навчальних закладах.

Змішане сміття має піти у минуле

Організація «Голос Природи» вважає, що створити систему роздільного збору побутових відходів в школах або будь-яких інших установах, без прив’язки до місцевих програм, врахування місцевої політики та загальноміської ситуації – неможливо.

Проблема накопичення та утилізації побутових відходів у Кам’янському ніколи не була простою, її не можуть вирішити з часів СРСР. У місті експлуатується сміттєзвалище, яке офіційно було закрите ще в 1994 році.

Цей об’єкт залишається джерелом забруднення довкілля вкрай небезпечними речовинами, які утворюються в результаті горіння сміття. Місцева влада протягом десятиліть не може рекультивувати старе сміттєзвалище, впровадити систему роздільного збору відходів і побудувати підприємство з їх переробки, створити сприятливі умови для місцевого бізнесу і зарубіжних інвесторів.

У 2019 році в Кам’янському за кошти обласного бюджету побудували новий полігон для зберігання побутових відходів, проте згідно з останніми законодавчим вимогам, цей об’єкт не можна ввести в експлуатацію через відсутність системи роздільного збору сміття. Попросту кажучи, настав час, коли систему роздільного збору побутових відходів необхідно впроваджувати не на рівні експериментів в школах, а на рівні загальноміської програми.

Організація «Голос Природи» погоджується з тим, що навчальні заклади міста можуть зробити вагомий внесок у підвищення рівня інформованості населення та розвиток культури роздільного збору побутових відходів. Але основну відповідальність за вирішення цієї проблеми повинні взяти на себе департаменти, що відповідають за житлово-комунальну сферу і стан екології.