Реконструкція зелених насаджень в Кам’янському пішла «по другому колу»

Обрізка старих дерев лишається найбільш помітним із заходів озеленення міста. Хоча збільшення зелених насаджень міське самоврядування декларує як важливе екологічне завдання.

Автор: Валентин Фіголь.

Брак зелених насаджень – одна з екологічних проблем довкілля, визнає «Екологічна програма міста Кам’янське на 2021-25 роки» (далі – Програма), яку має затвердити міська рада на грудневій сесії.

Програма, як написано в проекті рішення ради, розроблена «для зміцнення позитивних результатів та подальшого розвитку тенденції щодо поліпшення стану довкілля і вирішення актуальних питань у екологічній галузі, забезпечення економічного і соціального розвитку міста на базі найкращих екологічно чистих технологій».

Значна частина дерев в місті потребує повної заміни через аварійний стан

«Перед нами стоїть задача вирішення питань забруднення атмосферного повітря, забруднення водних об’єктів, проблеми щодо поводження з відходами, збереження та збільшення площ зелених насаджень», — прокоментував Програму міський голова Андрій Білоусов.

Якщо почитати проект Програми, то можна побачити, що брак зелених насаджень визнавали екологічною проблемою ще 5 років тому. За даними минулої Програми, в Кам’янському рекреаційний потенціал міста нижче за середній в Україні. А для підвищення цього потенціалу рекомендовано збільшення площ зелених насаджень. Бо, якщо місто займає територію площею біля 14 тисяч гектарів, то рекреаційних (для відпочинку та відновлення сил) зон у нас лише 0,059 тис. га. Для порівняння: в Кам’янському пустирі без зелені або слабоозеленені займають територію в 0, 49 тис. га (вдесятеро більшу, ніж території для рекреації).

На світлині з космосу видно, що місту вкрай бракує «зелених плям»

Озеленення в нашому місті було тим самим «дитям без ока» з самого початку незалежності України. Організованих професійних посадок дерев в місті не відбувалось більше 20 років. В останні 12 років в місті щорічно проводились «толоки» — публічні заходи з аматорської посадки дерев. За даними Програми, протягом останніх 5 років під час «толок» на території Кам’янського було висаджено близько 1,5 тисячі саджанців дерев. Більшість із них, на жаль, загинули – наприклад, саджанці біля будівлі міської ради.

Щороку в місті проводять толоки з висадження дерев та кущів.

За ті ж 5 років на заходи з озеленення міста було витрачено 955 тисяч гривень, на догляд за зеленими насадженнями – 2,5 мільйони гривень.

Зате на реконструкцію зелених насаджень було витрачено 11,5 мільйонів гривень. Бо дерева в Кам’янському, здебільшого, старі, багато аварійних. Тому комунальникам доводиться багато обрізувати – це і називається реконструкцією.

Обрізка дерев дає неоднозначний результат. Чимало дерев всихає за кілька років після обрізки. А подекуди реконструкція проводиться вже вдруге. Наприклад, старі тополі по вулиці Сагайдачного вже були обрізані 5 років тому. А сьогодні відрослі нові гілки вже знову нависають над житловими будинками – доводиться знову обрізати.

Схоже, що традиція щодо озеленення «за остаточним принципом» продовжується і в новій екологічній Програмі. Збільшення зелених насаджень декларується як одне з завдань міського самоврядування для поліпшення екологічної ситуації в місті. Але в документі не написано, наскільки має стати більше зелених насаджень в найближчі 5 років. Про інвентаризацію зелених насаджень, яку обіцяє міське самоврядування більше 10 років, в Програмі теж не написано нічого конкретного. В минулі роки заходи з інвентаризації не фінансувались, свідчить документ.