Зелені насадження Кам’янського: наступ лісових рослин та боротьба з бур’янами

Поки у дворах стоять нескошені трави, є шанс придивитись до зелені навколо і зауважити цікаву ботанічну тенденцію: містом розповсюджуються типово лісові рослини, подекуди витісняючи газонні злакові трави. Люди звично називають цих лісових гостей бур’янами. Експансія бур’янів яскраво демонструє, як природа бере на себе функції регулятора там, де людина перестає регулярно опікуватись довкіллям.

Автор: Валентин Фіголь.

Рослинний світ Кам’янського поступово змінюється, зауважують старожили. На території міста розповсюджуються рослини, які традиційно вважаються лісовими. Тут їх називають бур’янами. Якщо згадати, як змінювалась флора міста протягом останніх чотири десятиліття, то можна відзначити певні етапи.

На цьому фото видно, як буря ни захоплюють колишні газони

40 та більше років тому на прибудинкових територіях центральної частини міста домінували газонні злакові трави. Їх там сіяли люди для створення газонів біля новозбудованих житлових районів.

Газон залишається газоном, поки за ним регулярно доглядають: вчасно та правильно косять, поливають, підсівають газонні трави. Якщо цього не робити, то на газонах починається конкурентна боротьба між різними рослинами, як розповідав біолог Андрій Енбулатов. Більш агресивні й живучі рослини витісняють слабших конкурентів.

В перші роки незалежності України регулярний догляд за зеленими насадженнями в місті фактично припинився. Дерева й трави росли, як вміли. І на місці зелених газонів стали виникати пустирі, на яких одразу виростали рослини, які ми називаємо бур’янами. Бур’ян – це рослина, яка росте не на своєму місці, з точки зору людини. Наприклад, Правила утримання зелених насаджень в населених пунктах диктують приблизний склад газонних трав, основу якого складають певні види злакових. Отже, рослини, які не входять до того рекомендованого переліку, вважатимуться бур’янами.

Клумба перетворилася на лісову галявину

На ділянках з послабленими чи знищеними газонними рослинами одразу починає активно рости агресивна амброзія, розповів Олександр Воронін, власник садового центру «Дворик». Але за кілька сезонів амброзію витісняють інші рослини – передусім, лісові, яким підходить нове місце проживання.

Так і вийшло. З 90-х років на пустищах Кам’янського беззаперечно запанувала амброзія. Але на початку 21 століття картина почала змінюватись. Монополію амброзії поступово розбавляли інші рослини, які до того росли у лісах та лісопосадках навколо міста. Наприклад, чистотіл. Років 20 тому його майже зовсім не було в місті. А сьогодні півметровими рослинами з характерним кучерявим листям та жовтенькими квіточками заростають і прибудинкові території, і пустирі. Чистотіл – типовий бур’ян, з точки зору урбоботаніки. З іншого боку, чистотіл – це лікарська рослина, яку застосовують при лікування багатьох хвороб, в тому числі псоріазу, алергії, раку.  

Чистотіл та кульбабки практично повністю витіснили інші рослини на газоні

Сьогодні в центрі міста можна побачити дикорослі плантації пастушої сумки, кінського щавелю – теж лікарські рослини, до речі.

В населених пунктах людина вирішує і контролює – яким рослинам жити поряд, а які треба знищувати як бур’яни.     

Газонні рослини людина вибрала для висівання біля свого житла, бо вони ростуть ціле літо, утворюючи зелене живе покриття прибудинкових територій. Бур’яни ж – як той же чистотіл, засихають посеред літа і вже не виконують функцій озеленення.

Щоб здихатись бур’янів, треба доглядати за газонами, зазначив О. Воронін. Більшість бур’янів не витримують регулярного косіння – а газонні трави, навпаки, від цієї процедури краще ростуть. Звичайно, якщо косити за Правилами – не нижче 5 сантиметрів, інакше рослини можуть бути пошкоджені і загинути, особливо в посушливу погоду.