Курці більше ризикують захворіти на коронавірус

Курці більше ризикують захворіти на коронавірус

Тютюнопаління – відомий фактор ризику при багатьох захворюваннях, у тому числі на коронавірус та інші інфекції . Про це нагадують фахівці з нагоди Дня без тютюну, який відзначався в світі 31 травня.

Автор: Валентин Фіголь.

Під час пандемії вчені вирішили з’ясувати: чи однаково курці сприйнятливі до інфекції, і, чи має нікотин біологічний вплив на коронавірус SAR-CoV-2, який і викликає ковід? Результати досліджень оприлюднені ВООЗ.

Серед пацієнтів з коронавірусом імовірність різкого погіршення стану і стрімкого прогресування хвороби були у 14 разів вищими саме у курців проти некурців. У китайських пацієнтів з діагнозом “пневмонія, пов’язана з COVID-19», 27% були курцями. А серед тих, хто перехворів без ускладнень, курцями були лише 3%.

І, попри міфи в соцмережах, куріння не захищає організм від цієї хвороби. «Коли людина курить, її обмінні процеси працюють гірше, а на слизовій оболонці є менше рідини. Тому все стається навпаки: потрібно говорити, що всі курці більш схильні до вірусних захворювань, ніж інші», – каже голова ГО «Інфекційний контроль в Україні» та керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Андрій Александрін. Він припускає, що вірусні фейки про нібито «користь» куріння у разі COVID-19 «цілком можуть запускатися й поширюватися великими приватними компаніями, дотичними до тютюнового бізнесу».

Процес куріння погіршує функцію легенів, знижуючи здатність організму боротися з COVID-19 та іншими респіраторними захворюваннями. Про це написано, зокрема, у наукових роботах “Куріння сигарет та інфікування”, Arch Intern Med. 2004; Роль відмови від куріння під час епідемії респіраторних вірусів. British Medical Journal 2020 та багатьох інших.

Згубна дія куріння на імунітет йде двома шляхами:

  1. Хімічні речовини у складі тютюнового диму пригнічують активність імунних клітин різних типів, які беруть участь в імунній відповіді.
  2. Компоненти тютюнового диму активують імунні клітини, які задіяні у боротьбі з токсинами, що вдихає людина. Це підвищує імовірність розвитку автоімунних, серцево-судинних та онкологічних хвороб, хронічної обструктивної хвороби легень та багатьох інших недуг з тяжкими наслідками для здоров’я.

Ризик розвитку пневмококових захворювань, таких як пневмонія і менінгіт, у курців у два-чотири рази вищий, ніж у некурців. Захворіти на грип курці ризикують удвічі частіше, ніж ті, хто не курить. А ймовірність інфікування туберкульозом вища у шість разів.

Електронні сигарети та інші пристрої для нагрівання тютюну – не вихід.

Відповідно до звітів Всесвітньої організації охорони здоров’я, опублікованих у 2020 році, ці пристрої становлять серйозну загрозу як для здоров’я курця, так і людей довкола.

«Наявні дані свідчать, що електронні системи доставляння нікотину (ENDS) та електронні системи доставляння продуктів без нікотину (ENNDS), які частіше називають електронними сигаретами, є шкідливими та збільшують ризик серцевих захворювань та легеневих розладів», – сказано у звіті ВООЗ.

За даними ВООЗ, щороку через наслідки тютюнопаління в світі помирає 300 тисяч осіб, нагадала Юлія Дон, інструктор з саносвіти КЗОЗ КМР «Центр здоров’я та медицини спорту».

Мало хто звертає увагу на цю страшну статистику, оскільки шкода від куріння сигарет не проявляється моментально. Тим не менш, курці з великим стажем практично приречені на серйозні проблеми зі здоров’ям. Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні хвороби (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70% пов’язаних із тютюном смертей – сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

Методів позбавлення від куріння багато. Підбір оптимального методу повинен бути індивідуальним.                       

«Якщо ви маєте намір позбутися цієї шкідливої звички, але не можете це зробити самостійно — звертайтесь    за допомогою та консультацією  до лікарів – наркологів диспансерного наркологічного відділення КНП КМР «Кам’янська міська лікарня №1» за адресою: вул. Коваленко 1, – рекомендує Ю. Дон. – Кваліфіковані фахівці допоможуть підібрати метод відмови від куріння, який підійде саме вам».