Державна допомога агровиробникам очима держпосадовців та фермерів Дніпропетровщини

Державна допомога агровиробникам очима держпосадовців та фермерів Дніпропетровщини

Державна допомога вітчизняним агровиробникам стає дедалі доступнішою, кажуть посадовці. «Де та допомога, де ті фермери, які її отримали?..» – ремствують фермери Дніпропетровщини: за 2 доби журналісту так і не вдалось знайти на форумах агровиробників жодного щасливця з позитивним досвідом отримання допомоги від влади.

Автор: Валентин Фіголь.

Обіцянки від влади

У наступному, 2022 році, в Україні продовжать працювати програми підтримки вітчизняних аграріїв, які діють і зараз. Наприклад: часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання; здешевлення кредитів для АПК; фінансова підтримка розвитку садівництва та виноградарства; субсидії для новостворених господарств та інші. Про це повідомив перший заступник міністра агрополітики України Тарас Висоцький під час Всеукраїнського фермерського форуму.

Державна допомога агровиробникам очима держпосадовців та фермерів Дніпропетровщини - ФОТО
Тарас Висоцький

«Одна з найбільш масштабних програм держпідтримки, яка підтримує не тільки українських аграріїв, а й вітчизняних виробників с/г техніки, – це часткова компенсація вартості цієї техніки в розмірі 25%», – сказав Висоцький. Держава компенсує чверть витрачених коштів. Наприклад, у серпні фермер придбав техніку, у вересні подав у банк заявку і отримав відшкодування. Перелік банків і техніки є на сайті мінагро.

Не менш важливий аспект — здешевлення кредитів. Фермери можуть використовувати програму  «5-7-9»  плюс пільги: компенсація відсоткової ставки. Мета – доступне фінансування малих виробників.

Малі фермерські господарства (до 20 га) матимуть доступ до безвідсоткових кредитів на 10 років  – до 1 млн грн на купівлю землі чи техніки. На вимогу Всеукраїнського Конгресу Фермерів цей пункт внесено до програми держпідримки агровиробників. Поки на це виділяється 100 млн грн, але далі програму планують розширювати.

«Держава виділяє 100 млн гривень на поворотні безвідсоткові кредити. Є запит і бажання підприємців на місцях створювати нові господарства і для цього їм потрібен доступ до фінансування. Впевнений, що спільно будем надалі цю програму реалізовувати», – зазначив заступник міністра агрополітики. 

Діюча програма, яка реалізується разом з банківськими установами, – здешевлення кредитів. Як пояснює заступник міністра, це компенсація процентної ставки в розмірі 1,5 облікової ставки НБУ (на сьогодні це близько 13%).

Також, додав Висоцький, існує програма, яка передбачає підтримку садівників і виноградарів.

«Ми системно підтримуємо цей напрямок. Підтримка полягає в компенсації до 80% вартості саджанців, також компенсується до 50% вартості інфраструктурного будівництва, і до 30% – придбання спецтехніки», – сказав Висоцький.

Також він повідомив, що передбачається виплата субсидії для новостворених фермерських господарств, які працюватимуть на землі. Розмір субсидії становить 5 тис. грн за 1 га, але не більше 100 тис.грн на одне господарство. Для підприємств, які готові займатися вирощуванням корів, передбачається дотація в розмірі 10 тис.грн на одну голову, але не більше 300 тис. грн на господарство.

За словами пана Висоцького, з цього року запрацював новий напрямок підтримки для тваринництва. Це спеціальна дотація розміром 1 тис.грн на одну голову вівцематки, ярки, козематки. А також виплата за приріст поголів’я корів власного відтворення — до 30 тис.грн, що стимулюватиме підприємства займатися внутрішньою селекцією та оновлювати стадо якісним поголів’ям.

Також держава підтримує тих аграріїв, які займаються вирощуванням нішевих культур. Як повідомив заступник міністра, існує програма виплати 5 тис. грн за 1 га, але не більше, ніж за 300 га, для тих, хто вирощує гречку. До цієї програми планують додати виплати за вирощування таких культур, як сорго, овес, просо, жито, цукровий буряк.

Оскільки все частіше врожаї страждають від посухи, то з’явилася потреба зрошення земель. Держава готова підтримувати аграріїв, які будуть користуватися меліорованими землями, і буде компенсувати їм до 25% вартості витрат, зазначив Висоцький.

Також серед ідей на майбутнє, за словами чиновника, є продовження підтримки розвитку тваринництва, збільшення площ для садівництва, що, в першу чергу, дозволить збільшити кількість робочих місць і розвивати органічне виробництво.

Йшлося на форумі і про вирішення ситуації з подорожчанням мінеральних добрив. Так, народний депутат Марʼян Заблоцький розповів, що парламент вже напрацьовує інструменти обмеження вивезення добрив з України.

Недовіра фермерів

«Проходили це… Так і залишилась купа паперів і викинуті гроші, збір документів, вимагання відкату… В підсумку – нуль!..» – коментують власний досвід звернення за державною підтримкою фермери Дніпропетровщини.

За дві доби, блукаючи форумами фермерів та скрізь питаючи, автор так і не знайшов щасливця, який би поділився власним позитивним досвідом участі у державних програмах підтримки. А от негативних відгуків, навіть з матюками й прокльонами – безліч.

«Чим тут хвалитися? Ще рік тому обіцяли 4 млрд. грн з бюджету України і 500 млн євро від Світового банку на купівлю землі для фермерів. Де?..» – коментують ситуацію агровиробники.

Варто зазначити: фермери Дніпропетровщини вкрай нерадо спілкуються з журналістами і розповідають про свої проблеми. «Тільки відкрий рота – одразу в тебе всякі перевірки та інспекції починають: то зайву землю, то  наймитів-рабів шукати…» – діляться досвідом агровиробники.

«А 100 млн грн при купівлі 20 га – це всього на всього 100 фермерів, тобто 4 фермери на одну область України, – рахують свої шанси агровиробники. – І ви всі знаєте, хто будуть ці фермери…».

«Держава не квапиться захищати свого виробника…» – резюмують агробізнесмени Дніпропетровщини, спілкуючись між собою.