Медитація та здорове харчування – тренди ЗСЖ в Україні в 2022 році

Медитація та здорове харчування – тренди ЗСЖ в Україні в 2022 році

Медитація та здорове харчування мають вийти в 2022 році на передній план як засоби захисту здоров’я українців від стресу та прискореного ритму життя. Про це кажуть експерти, прогнозуючи тренди здорового способу життя (ЗСЖ) на найближче майбутнє.

 

Валентин Фіголь

 

Щоб їжа була кориснішою

 

Уважніший підхід до свого здоров’я та загального стану – цей тренд вже не новий в цивілізованих країнах, нагадала Владислава Магалецька, голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів: «У світі змінюється філософія економічного розвитку, яка тепер тісно пов’язана із екологічністю. Зміни, в тому числі, включають в себе відмову від багатьох звичних хімічних сполук й переходу до здорового харчування».

А сьогодні цей підхід частково посилений страхом зарази чи поганого самопочуття після перенесеного захворювання. До того ж ритм життя прискорюється, і все більше людей вживають «швидку їжу», яку фахівці не схиильні вважати здоровою.

«Україна має не відставати від ЄС у цьому питанні. Ми не маємо бути свідками творення нової реальності – ми повинні стати її учасниками, – прокоментувала В. Магалецька відставання українців в сфері ЗСЖ. – Творити майбутнє сьогодні потрібно дуже оперативно. Це наш борг перед наступними поколіннями».

Зокрема, пані Магалецька прогнозує, що перехід до здорового харчування стане трендом 2022 року. І не лише на особистому рівні, а на рівні державної політики: «Інакше Україна назавжди залишиться в немодернізованому ешелоні сировинних придатків. Я вже не говорю про збереження здоров’я населення та позицій наших експортерів на ринку ЄС. Для того щоб отримати ticket to the future ми маємо сьогодні давити на газ і проводити євроінтеграційні реформи».

Пані голова держслужби з питань безпеки харчових продуктів зауважила, що в порядку денному – встановлення нових стандартів якості води, формування переліку пестицидів та харчових добавок виключно за принципом відповідності європейським нормам, приведення інших нормативів до стандартів Євросоюзу.

 

Медитація проти стресу

 

Затяжна глобальна пандемія вплинула на те, що все більше і більше людей відчувають стрес та тривогу. Про це розповіла Вікторія Шум, викладачка майндфулнес практик, співзасновниця Ukrainian Mindfulness Teachers Association: «Частина мозку, яка відповідає за виживання активізується, коли ми відчуваємо загрозу, і фокус уваги звужується. Доступ до областей мозку, що відповідають за творчість і аналіз, погіршується. Знижується здатність до співчуття, уважного слухання та розуміння інших. А саме ці навички потрібні нам у кризові часи, щоб вміти зберігати спокій, підтримувати родину, співробітників та клієнтів».

Медитація усвідомленості (майндфулнес) – практика, яка допомагає подолати стесове звуження свідомості. Це науково доведено, нагадала експерт: «В Україні «бум усвідомленості» прогнозується на 2022 рік. В той час, як світовий тренд на майндфулнес не зупиняється вже більше п’яти років, охопивши міжнародні корпорації, топові університети світу і навіть Парламент Великобританії.

Глобальні тенденції усвідомленості та уважності у 2022 році, на переконання пані Шум, будуть проявлятись не лише в медитаціях, а і у багатьох інших сферах життя: від усвідомлення у використанні природних ресурсів та розподілу сміття до уважності під час їжі та в комунікаціях.

Окрім медитації усвідомленості, до трендів 2022 року В Шум схильна віднести методи для звільнення від «емоційного багажу» і пов’язаної з ним напруги в тілі, розумі та свідомості. А саме: дихальні практики, йогу, цигун, танці, біг та різні види спорту; прогулянки на природі; письмові техніки, такі як: ведення щоденника подяки та емоцій, виписування думок та почуттів, методи прощення себе та інших; робота з психотерапевтом. «Одним реченням, тренди 2022 року можна описати як поєднання напрацювань західної психології зі східними стародавніми знаннями та практиками, – прогнозує експерт з медитації усвідомлення. – Маю надію, що усвідомленість та інструменти емоційної саморегуляції почнуть входити в навчальні предмети українських шкіл та дитячих садків».