Понад 80% українців ніколи в житті не зверталися до психолога, але ж 70% – відчувають стрес

Понад 80% українців ніколи в житті не зверталися до психолога, але ж 70% – відчувають стрес

Понад 70% українців під час війни відчувають стрес або знервованість. При цьому, майже половина вважають, що психологічна допомога – це лише для психічно хворих людей, тому лише 2% респондентів консультуються з фахівцем. Такі дані були озвучені на брифінгу «Психічне здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни», повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я України.

Під час заходу були презентовані результати проведеного компанією «Gradus» дослідження психологічного стану українців під час війни, а також їхньої готовності звертатися по допомогу до фахівців. Результати будуть використані під час роботи над Національною програмою психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, створення якої ініціювала перша леді Олена Зеленська.

«24 лютого з’явився новий, невідомий поки для експертів фактор, що впливає на психічне здоровʼя. Такого рівня війни за існування доказової бази психологічної та психіатричної допомоги у нас не було. Тож цей фактор і вплив широкомасштабної війни на стан психічного здоровʼя будуть досліджуватися десятиліттями», – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

За словами очільника МОЗ, з початку повномасштабної війни Росії проти України 650 тисяч людей звернулися до психологів і психіатрів в системі охорони здоровʼя й отримали психологічну допомогу. Між тим, поза межами системи теж працює велика кількість психологів, на різних рівнях – як державних, так і недержавних. Вони також надають послуги та допомагають українцям долати проблеми психологічного характеру. А вони, на жаль, є у багатьох – і це підтверджують дані дослідження.

Так, 71% опитаних відчували останнім часом стрес або сильну знервованість. Половина опитаних відчувають тривожність і напругу. Причому найбільша частка тих, хто останнім часом відчуває стрес або сильну знервованість, – серед жінок та людей віком 25-34.

Українці час від часу думають, що їм потрібна допомога, але все одно по неї не звертаються. 49% вважають, що психологічна допомога – це лише для психічно хворих людей. І лише 2% респондентів консультуються з фахівцем – психологом, психотерапевтом, сімейним лікарем чи терапевтом.

Експерти стверджують, що культури піклування про своє психічне здоров’я в Україні практично немає. Понад 80% українців ніколи в житті не зверталися до психолога.

З цього приводу міністр охорони здоровʼя наголосив на важливості навчитися не соромитися і за потреби звертатися по допомогу. Візит до психолога має бути нормою і пріоритетом. МОЗ, разом з іншими міністерствами та залученими до процесу сторонами, активно працює над доступністю і якістю надання психосоціальної підтримки. З іншого боку, пацієнти мають навчитися звертатися до фахівців у разі потреби.