Ринок праці в Україні у воєнний час: згортання, заробітки, можливості

Ринок праці в Україні у воєнний час: згортання, заробітки, можливості

Бойові дії в Україні катастрофічно впливають на економіку в цілому та на ринок праці зокрема. Життя мільйонів українців міняється: хтось воює, хтось працює, підтримуючи економіку країни, а хтось шукає нових можливостей для заробітку.

Автор: Валентин Фіголь.

Згортання ринку

Щодня кількість безробітних в Україні зростає: підприємства зупиняються через знищення виробничих потужностей, розрив логістичних ланцюжків, нестачу персоналу, втрату попиту.

За останній місяць українська економіка скоротилася удвічі, що спричиняє фундаментальні зміни на ринку праці.

Точних даних щодо кількості людей, які залишилися без роботи внаслідок війни, наразі немає. Останні цифри від Державної служби статистики – за четвертий квартал 2021 року. На кінець року статус офіційного безробітного мали 10,6% працездатного населення від 15 до 70 років (1,8 млн осіб).

Поки що єдине джерело інформації – соціологічні опитування. Згідно з нещодавнім опитуванням групи «Рейтинг» (1000 опитаних респондентів), унаслідок бойових дій у середньому по країні залишилися без роботи 53%. Найбільша проблема – на сході, там цей показник сягає 74%.

Не менш показовою є статистика онлайн-платформ для пошуку роботи. За підрахунками сайту Robota.ua, порівняно з довоєнним часом, кількість вакансій впала на 55%-85% залежно від міста. Найбільше падіння – у Харкові, найменше – у Львові.

«Найм на роботу проводять 10%–15% компаній у неокупованих місцях, кількість дійсно актуальних вакансій наразі – 5000», – повідомляв у Facebook співзасновник Work.ua Артур Міхно.

Пропозиції та заробітки

За даними Robota.ua, наразі спостерігається високий попит на лікарів, фармацевтів, касирів, водіїв, вантажників, виробничників тощо. Попри війну, залишаються задіяними й ті, хто може працювати віддалено. Найменш затребувані професії – представники туристичного та ресторанного бізнесу, будівельники.

Станом на сьогодні, топ-10 сфер, які найбільше потребують працівників загалом по Україні, виглядає так (дані grc.ua):

 • роздрібна торгівля – 42%
 • перевезення, логістика, – 8%
 • сфера IT – 7%
 • нафтогазові компанії – 6%
 • послуги для бізнесу – 6%
 • металургія та обробка металів – 5%
 • видобувна галузь – 4,3%
 • сільське господарство – 4,1%
 • фінансовий сектор – 3,4%
 • медицина та фармацевтика – 2,6%
 • продукти харчування – 2,5%

За інформацією кадрового порталу grc.ua, середня запропонована зарплата за відкритими вакансіями в Україні становить 26,9 тис. грн.

Більшість роботодавців готові платити своїм співробітникам 16,6 тис. грн. (40% від усіх пропозицій).

Зарплати на рівні 26,3 тис. грн. пропонує 26% роботодавців. Шоста частина всіх вакансій по Україні розміщена із зазначенням заробітної плати 35,9 тис. грн.

45,6 тис. грн готові платити лише 12% роботодавців. Найвища оплата праці вказана у 6% вакансій – 55,3 тис. грн.

Нові можливості

Щоб підтримати рівень зайнятості під час війни, уряд пропонує бізнесу декілька ініціатив, нагадує ексголова Державного Центру зайнятості Ольга Макогон. Серед них – перенесення бізнесу зі сходу на захід України та виплата від держави роботодавцю по 6500 грн протягом двох місяців за кожного працівника-переселенця.

Ще один державний бонус – спрощена система оформлення на облік у центрі зайнятості та щомісячна виплата з бюджету по 2-3 тисячі грн для переселенців.

Крім популярних сайтів вакансій, після початку війни з’явилося кілька сервісів і чат-ботів для пошуку роботи. Але щоб швидше відгукнутися на пропозицію, що цікавить, варто заздалегідь підготувати резюме або попередньо створити його, наприклад, на work.ua, rabota.ua та ін.

Державний центр зайнятості – офіційний портал для пошуку роботи в усіх регіонах.

Сайт для роботодавців та тих, хто шукає роботу work.ua, телеграм-канал з вакансіями та порадами Work.ua Медіа.

Портал для пошуку та пропозицій роботи в Україні rabota.ua, чат-бот RobotaNow та телеграм-боти з вакансіями в 10 великих містах України.

Кадровий портал з вакансіями в містах Украіни grc.ua.

Некомерційна платформа UA Talents.

Ресурс ВзаємоДія з підбіркою пропозицій роботи, вакансії в Україні та за кордоном, віддалена робота.

Телеграм-канал Робота зараз: Україна.

Канал з вакансіями без знання англійської мови для віддаленої роботи Робота онлайн.

Дистанційна робота, вакансії в Україні, Європі – телеграм-канал UaJobNow.

Що очікує на ринок праці після закінчення війни? На думку пані Макогон, насамперед це залежатиме від тривалості бойових дій, а також від кількості людей, які отримали прихисток у країнах ЄС та повернуться до України після завершення війни.

За даними ООН, з 24 лютого з України виїхало 3,9 млн осіб, зокрема жінок працездатного віку. На країну очікує ще більший дефіцит кадрів, який і до війни спостерігався у певних галузях.