Інвестиційна привабливість та стратегія в Кам’янському

Інвестиційна привабливість та стратегія в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь.

Кам’янському, як і всій Україні, потрібні інвестиції – так кажуть і представники влади, і бізнесу. А інвесторам потрібна стратегія, щоб розуміти, яке майбутнє чекає на їхні капіталовкладення.

Україна стає привабливішою

У 2018 році продовжилося зростання ринку інвестицій в Україні. Кількість угод зросла на 19%, в порівнянні з 2017 роком, і досягла 80 угод. Загальна вартість інвестицій склала $ 1,8 млрд, що на 78% більше аналогічного показника в 2017 році, говориться в щорічному звіті KPMG. KPMG – міжнародна мережа незалежних фірм, що надають аудиторські, податкові та консультаційні послуги.

На українському ринку продовжують домінувати угоди між внутрішніми гравцями. Їх вартість досягла $ 1,1 млрд, а загальна кількість – 50, відзначають в звіті. Найбільшу угоду 2018 року уклав консорціум українських інвесторів (включаючи “Метінвест”), який придбав гірничо-збагачувальний завод “Донецьксталь” за $ 714 млн.

У звіті також йдеться про зростаючу довіру міжнародних інвесторів до України. Іноземні інвестиції зросли на 47% при 25 оголошених угодах, і сума угод склала $ 508 млн. У дослідженні особливо виділяють продаж компанії “Мрія Агрохолдинг”. Її придбала Saudi Agriculture and Livestock Investment Company (SALIC) за $ 242 млн. І це – друга за величиною угода 2018 року.

Найбільше інвестицій привернула металургійна і гірничодобувна промисловість. Крім уже названого заводу “Донецьксталь”, за $ 106 млн був куплений “Євраз ДМЗ” холдингом Development Construction Holding.
При цьому експерти відзначили, що в 2018 році не відбулася обіцяна приватизація великих держпідприємств. І, незважаючи на обіцянки уряду почати її в 2019 році, автори звіту сумніваються в будь-який значної активності в цій сфері, з огляду на президентські і парламентські вибори.

Однак протягом 2018 року понад 400 дрібних держпідприємств вдалося продати через інтернет – аукціонну платформу ProZorro.продаж, що принесло скарбниці $ 21 млн, і набагато більше таких підприємств заявлені до продажу в 2019 році, констатують експерти.

«Не дивлячись на подвійні вибори в 2019 році, ми прогнозуємо скромний приріст у вартості і обсязі українських транзакцій протягом усього року з подальшим виходом на український ринок нових міжнародних інвесторів», – зазначив керівник консалтингового підрозділу КPMG в Україні Пітер Латос.

Інвестори в Кам’янському

За січень – вересень 2018 року обсяг капітальних інвестицій в місті, згідно Програми соціально-економічного розвитку Кам’янського http://so.kam.gov.ua/ua/treezas_so/pg/291218953825092_d1/tpviewr/3/,

становив 1041,5 млн. грн та дорівнював
2,8% загального обсягу області. На одного мешканця міста обсяг капітальних інвестицій становив 4294,3 грн (по області – 11396,2 грн). Як приклад капітальних інвестицій можна навести роботи з реконструкції гуртожитку
по просп. Конституції, 32 під соціальне житло і житло для тимчасово переміщених осіб за рахунок коштів Українського фонду соціальних інвестицій у сумі 35,1 млн. грн.. Роботи завершуються, планується ввести в експлуатацію 36 квартир.

Обсяг прямих іноземних інвестицій станом на 1 жовтня 2018 року становив 62,2 млн. дол. США (на 2,4% менше показника початку 2018 року). За обсягами залучених в економіку міста прямих іноземних інвестицій Кам’янське займає 4 місце по області, питома вага міста у загальному обсязі інвестицій у Дніпропетровську область становить 1,7%. На одного мешканця міста обсяг прямих іноземних інвестицій становив 265,63 дол. США (по області – 1184,47 дол. США).

Для підвищення інформованості потенційних інвесторів про інвестиційну привабливість Кам’янського створено перелік вільних земельних ділянок
та приміщень комунальної власності, розташованих на території міста.

З метою залучення іноземних інвестицій на реалізацію пріоритетних інфраструктурних інвестиційних проектів місто співпрацює зі світовими
та регіональними міжнародними організаціями – Північною екологічною фінансовою корпорацією NEFCO, Нiмецьким Товариством з міжнародного спiвробiтництва (GIZ), державною фінансово-кредитною установою Європейського Союзу Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Українським фондом соціальних інвестицій, Міністерством з тимчасово окупованих територій та ВПО України у співпраці з Світовим Банком.

Інвестор хоче бачити майбутнє

«Якщо говорити про серйозних інвесторів, то слід зазначити, що вони звертають увагу на декілька чинників в роботі муніципалітету, з яких і складають загальну картину інвестиційної привабливості міста чи ОТГ, – коментує інвестиційний клімат в Кам’янському Андрій Нестеренко, член координаційної ради з питань підприємництва, колишній заступник міського голови Кам’янського. – Я говорю про статут територіальної громади, стратегію збалансованого розвитку та затверджений генеральний план».

Також, відзначив А. Нестеренко, на інвестиційну привабливість суттєво впливає наявність інвестиційної мапи, високе місце в рейтингу прозорості від Transparency International, наявність відповідальних осіб чи відділів по роботі з інвесторами, приєднання до угоди мерів…

«Що стосується Кам’янського, то прийнятий на початку 2000-х Статут територіальної громади м. Дніпродзержинськ не є чинним. Адже змінилась не тільки назва міста, але і структура місцевої влади (скасовано районні ради). Стратегія розвитку є, але вона застаріла (була прийнята до реформи з децентралізації). Генплан міста не затверджений. Цього вже достатньо для того, щоб інвестори обходили стороною наше місто… Якщо додати найдорожчу в області базову оціночну вартість землі, то місто просто стає менш привабливим для ведення бізнесу», – зазначив  Нестеренко.

Щодо Генплану міста, то в 2019 році його планують коригувати, розповів Андрій Білоусов, міський голова Кам’янського. На ці роботи з міського бюджету буде виділений 1 мільйон гривень.

Про те, що в місті давно треба переглянути стратегію залучення інвестицій, говорять вже давно, мабуть з десяток років. Але кожна така розмова, як правило, закінчується констатацією того факту, що місту бракує об лаштованих комунікаціями земельних ділянок для промислових інвестицій під нові заводи чи фабрики. Єдина велика ділянка – на території колишнього ПО ПХЗ. Але її потрібно рекультивувати та привести до відповідності з санітарними нормами. У міста на це не вистачить коштів ні зараз, ні в найближчій перспективі.

В результаті маємо ситуацію, що сьогодні інвестиції приходять в основному на  ті підприємства, які вже існують, для проведення модернізації або створення окремих видів продукції. Тоді як нових великих підприємств не створюється вже багато років.

До того ж, на всіх міжнародних заходах інвестори зазначають проблему захисту інвестицій в нашій країні. Недовіра до судових рішень, випадки рейдерства іноземних підприємств, на жаль, теж не створюють належних умов для приходу в країну та місто великих інвестицій.