Повчальна історія про клумбу та патріотизм в центрі Кам’янського

Повчальна історія про клумбу та патріотизм в центрі Кам’янського

Композиція на майдані Калнишевського, що має символізувати любов камянчан до рідного міста, після зими стоїть обклеєна наліпками та припалена чимось гарячим, як ота патріотична любов містян. Поряд, перед фасадом будівлі міської ради, земляки місять грязюку на рештках недобудованої клумби, фотографуючись біля пожмаканих пластикових звірів. Певно, селфі біля облізлого ведмедя чи скособоченого оленя на фоні міськради виглядають патріотично.

«Чому клумба перед міськрадою така витовчена та поскубана?» – запитали днями на майдані Калнишевського патріотично налаштовані земляки. І повели показувати: живопліт з низеньких кущиків по периметру клумби проріджений приблизно на чверть, газон пошкоджений численними витоптаними ділянками. Посохли молоді деревця на схід від будівлі міськради. Для ґрунтовної відповіді, якщо комусь буде цікаво, потрібно трохи часу на певні офіційні процедури. А для початку варто кинути погляд на історію того, як клумба перед будівлею міського самоврядування була доведена до такого стану.

Історія клумби губиться на початку каденції минулого міського голови Станіслава Сафронова. Задум було подано пафосно і здійснено з розмахом: найняли приватне підприємство «Газони України». Підрядник мав зробити нову клумбу згідно проекту: газон, дерева, квітники, живопліт, система поливу. Представник підрядника розповідав переконливо про гарантії і догляд за рослинами. Місто заплатило підряднику приблизно 2,3 мільйони гривень у цінах 2012 року. У 2013 році, як почалися перебої з бюджетними грошима, замість робіт навколо клумби почались судові процеси: влада вимагала, щоб підрядник продовжив роботу. Підрядник вимагав, щоб йому заплатили за новими цінами (подорожчання відчувалось  вже у 2013 році) і перерахували кошторис робіт. Ніхто не переміг і досі: доглядали за клумбою здебільшого працівники чи підрядники «Зеленбуду». Формально клумба продовжує залишатись недобудованою, тому на неї не можна виділяти бюджетні кошти. Поки не вирішені питання з підрядником, систему поливу навряд чи полагодять. Без  поливу важко зберегти газон та квітники, і живопліт проріджено посухою.

Сумну історію дописують земляки та гості міста, що топчуть рештки газону, блукаючи поміж топіаріями (фігурами тварин з зеленого пластику), встановленими в 2017 році за майже 200 тисяч гривень. Вже за кілька днів після встановлення люди лазили на топіарії, щоб сфотографуватись – пошкодили фігури та витоптали газон.

Весна покаже, скільки лишилось живих дерев та кущів, де ще провалиться земля, як оце біля ганку громадської приймальні міськради. І чи дадуть земляки хоч якісь шанси відрости траві на газоні. Бо навесні, як завжди, буде зовсім нова трава, як казав 10 років тому позаминулий міський голова Дніпродзержинська Ярослав Корчевський.