Про права котів як елементу екологічної системи Кам’янського

Про права котів як елементу екологічної системи Кам’янського

Безпритульні тварини… Найчастіше, коли згадують про них, то говорять про собак. Тимчасом у котів, які гуляють самі собою – свої проблеми.

Автор: Валентин Фіголь.

Непросте сусідство

Котів в Кам’янському останнім часом стали вбивати частіше. Лише протягом останнього року в місті зчинились не менше трьох публічних скандалів, пов’язаних з вбивством цих тварин. В двох випадках справа доходила до кримінального провадження, відкритого поліцією.

Можливо, котів вбивали й раніше. Просто раніше не було модним писати про це численні коментарі в соціальних мережах. Принаймні, ще чотири десятки років тому автору доводилось стикатись з випадками, коли тварин розстрілювали з самопалів та луків, вішали, палили, труїли… та калічили різними способами.

З «кицькодавами» та «живодерами» нормальні діти та підлітки не товаришували, і авторитету це їм додавало лише серед таких же, як і вони самі. А таких було небагато, бо більшість була налаштована проти «живодерів». За знущання з тварин могли зацькувати в школі, через міліцію, батькам влаштовувати неприємності на роботі по партійній та профспілковій лінії… Бути «кицькодавом» було не трендово.

Сьогодні ситуація змінюється. Люди, які вбивають тварин, охоче публічно хизуються цим, виставляючи фото та відео в соціальні мережі. Вони отримують підтримку певної аудиторії, отже – вони в тренді і створюють хайп. Відповідальності нинішні «кицькодави» не бояться. Отже, можна прогнозувати: котів стануть вбивати частіше.

Кроки назустріч

Відносини людини з кішкою завжди були непростими. Це сьогодні котів на вулиці навіть нецікаво ловити: ходи й збирай, як гриби. А 40 років тому зловити вуличного кота було справжнім вмінням, вельми небезпечним. І нинішнім захисникам тварин краще навіть не думати про те, що робили в українських селах з сусідськими котами, зловленими в коморі чи курнику…

Сьогодні суспільство зробило певні кроки назустріч котам. Навіть безпритульним тваринам живеться комфортніше, ніж їхнім предкам якихось два-три десятки років тому. Містяни підгодовують вуличних котів, майже кожна крамниця чи інший заклад опікується «своїми» кицьками.

На початку 2018 року виконавчий комітет міської ради Кам’янського прийняв рішення, яким визнав котів частиною екологічної системи Кам’янського. Практично це означає:

  • Котів не можна просто так вбивати чи калічити, це карається законом,
  • Котам слід давати можливість взимку грітись у підвалах житлових та адміністративних будинків. Отже, не можна замуровувати всі вентиляційні віконечка з підвалу в будинку.

На практиці вже є конфлікти через невиконання цього рішення, розповів Євген Пікінер, активіст-зоозахисник. Відомі випадки, коли мешканці будинку перешкоджали вільному доступу котів у підвал, і адміністрація одного дитячого закладу… Конфлікти владнати на користь екосистеми завдяки втручанню міського керівництва, наголосив Є. Пікінер.

«Скоро груднева сесія міської ради, – поділився планами зоозахисник. – Плануємо з колегами завітати на засідання депутатських комісій. Проситимемо грошей на фінансування міської служби поводження з тваринами. Якби не благодійники – не знаю, що б служба робила!..»