Як мешканці Кам’янського вчаться відповідальності за середовище свого існування

Як мешканці Кам’янського вчаться відповідальності за середовище свого існування

Одразу два заходи, об’єднані ідеєю долучити населення до змін у власному місті, відбулись вчора в Кам’янському.

Автор: Валентин Фіголь.

Конкурс громадських проектів

Закінчився прийом громадських проектів на конкурс бюджету участі у 2020 році. Про це на засіданні координаційної ради з питань впровадження партиципаторного бюджетування повідомив перший заступник міського голови Олександр Чернишов.

Загалом містяни подали на розгляд 128 проєктів (у 2019 році – 115). Цього року фінансування Бюджету участі збільшилось і складає 3,9 мільйонів гривень (у 2019 році – 2,5).

Як пояснила директор департаменту економічного розвитку Галина Єрмоленко, 16 проектів було відхилено через невідповідність їх встановленим вимогам.

Як зазначають фахівці департаменту, усі подані проекти розподіляються за 4-ма категоріями: соціальні та спортивні проекти; інфраструктура; екологія, ІТ та культура; комунальні заклади, підприємства та установи.

Деякі учасники невірно визначили категорію проекту. З метою забезпечення справедливої конкуренції під час проведення конкурсу координаційна рада своїм рішенням замінила категорії окремих проектів.

У подальшому проекти буде направлено до виконавчих органів міської ради, які здійснять їх аналіз за змістом і можливістю реалізації та підготують відповідну картку експертизи.

Наприкінці березня координаційною радою буде затверджено остаточний перелік проектів, які братимуть участь у конкурсі та боротимуться за голоси кам’янчан у квітні.

Енергоефективність для ОСББ

Семінар для членів діючих ОСББ та бажаючих створити нові відбувся в приміщенні Центру дитячої творчості.

В цьому році у Кам’янському мешканці подали 24 заявки на створення ОСББ, розповів Дмитро Губський, начальник новоутвореного відділу взаємодії з органами самоорганізації населення. Всього в місті існує 71 об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, з них 69 діючих і 2 таких, де мешканці ніяк не наважаться почати керувати своїм житлом.

«Наша мета – щоб будинки ОСББ виглядали краще, ніж ті, де керує управляюча компанія, – резюмував Д. Губський. – І більшість наших ОСББ виглядає краще!»

Учасникам семінару посадовці розповіли про міську Програму підтримки ОСББ, яка передбачає співфінансування при проведенні термомодернізації будинків.

«Наша Програма дуже лояльна до мешканців, – зазначив пан Губський. – Якщо в інших містах бюджет дає до 60% грошей при співфінансуванні, а 40% мають заплатити члени об’єднання, то у нас це співвідношення 80% до 20%!»

Мета семінару – навчити членів ОСББ знаходити гроші на свої забаганки не лише в міському бюджеті, а і залучати позабюджетні джерела – гранти різних фондів тощо.

«Окрім нас, ніхто наше житло не догляне!» – говорили новачкам члени міської спілки членів ОСББ, запрошуючи до себе в офіс на вул.. Москворецьку, 14.

Про те, як виграти грант на термомодернізацію будинку, розповідала представник Фонду Енергоефективності (Energy efficiemcy fund) Наталія Орінічева.

В Україні житлове господарство вельми енерговитратне, зауважила вона. На обігрів житла витрачається 45% теплової та 25% електричної енергії, виробленої в країні, при цьому до половини тепла – це втрати в мережах та будинках!

Переважна більшість будинків вимагає термомодернізації, нагадала пані Наталія. Найбільше (40%) тепла втрачається через стіни, 30% – через вентиляцію, 16% – через вікна, 7% – через дах і 5% – через підвал.

Фонд енергоефективності пропонує подавати заявку на отримання грантових коштів від Євросоюзу. Гранти Фонду даються на комплексну термомодернізацію будинків. Це і утеплення, і оптимізація опалення, і облік енергоносіїв. Грант передбачає проведення енергоаудиту будинку до та після термомодернізації. Термін реалізації проекту термомодернізації – від року до 2, в залежності від об’єму робіт.

Заявки можна подавати як безпосередньо до Фонду, так і до міського відділення Укргазбанку, яке працює в цьому випадку як «єдине вікно».

Більшість учасників семінару слухали доповідача, задавали питання і обговорювали почуте. Кілька жінок вийшли із зали посеред доповіді представника Фонду. «Про що мова?.. У нас електроопалення встановлене – до чого нам все це?..» – говорили вони між собою, виходячи…