Вимоги газовиків заплатити за «приведення до стандартних умов» лякають мешканців Кам’янського

Всупереч нормативній базі, яка забороняє висувати такі вимоги до побутових споживачів, газопостачальники з «Дніпрогаззбуту» продовжують надсилати мешканцям Кам’янського досудові вимоги, пов’язані з сумнівними боргами через «приведення об’єму природного газу до стандартних умов».

Автор: Валентин Фіголь.

«Ви нам винні 1085 гривень і 20 копійок», — повідомила приватна компанія «Дніпропетровськгаззбут» пенсіонерку з Кам’янського Ларису Григорівну.

Жінка отримала досудову вимогу від газопостачальників 22 грудня. Самотня пенсіонерка, яка поселилась в хаті померлої тітки, чесно сплачувала за газ – це підтверджують паперові платіжки. Та й газопостачальники ще раніше прислали споживачці листа, який пояснював, звідки взявся борг.

Як написано в тому листі, споживач зобов’язаний коригувати показники свого лічильника газу з урахуванням температурних коефіцієнтів розширення газу. Тому кожен, хто цього не робив у минулі роки, автоматично є боржником.

«Що робити з цим дивним боргом? – непокоїться Лариса Григорівна. – Що, судитися з газовиками? Чи платити? Так я не потягну ні так, ні сяк…» Пенсія у самотньої старенької невелика, а здоров’я після недавнього падіння підупало – ледве з дому виходить.

Ігнорувати листа газопостачальників в цьому та подібних випадках рекомендує Ксенія Волох, правник Центру надання первинної правової допомоги в Кам’янському.

Справа в тому, нагадала К. Волох, що 7 листопада 2020 року набули чинності зміни до Типового договору розподілу природного газу та Кодексу ГРМ. Ці зміни визначають, що при визначенні об’єму спожитого газу населенням газопостачальники не можуть застосовувати «температурні коефіцієнти».

«Об’єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов (виключно у випадку обліку природного газу, використаного споживачем, що не є побутовим) та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу», — написано в документі.

Проте, незважаючи на існування прямої норми законодавства, побутові споживачі отримали від газопостачальників рахунки за листопад із «температурними коефіцієнтами». А чимало споживачів отримали подібні досудові вимоги.

Правник порекомендувала споживачам поскаржитись на постачальників газу до НКРЕКП.

І не тільки місцеві правники рекомендують так зробити. Наприклад, Інформаційно-консультаційний центр «ГазПравда» підготував зразок скарги до Регулятора та закликає споживачів звертатися до НКРЕКП: https://gazpravda.com.ua/blanki.

Нагадаємо, 2 роки тому НКРЕКП вже забороняв газовикам застосовувати «температурні коефіцієнти» до побутових споживачів. «У зв’язку із численними зверненнями побутових споживачів природного газу повідомляємо, що 23.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, було прийнято 42 постанови (№ 1487-1528), які забороняють Операторам ГРМ приводити об’єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами», — повідомляв Регулятор тоді.