Як мешканці Кам’янського питали в депутатів міськради про екологію

Як мешканці Кам’янського питали в депутатів міськради про екологію

Характерна для сучасної України розмова  на тему «А шо ми можемо?» відбулась між депутатами міської ради, членами постійної комісії з екологічних питань, та групою мешканців міста, які прийшли на комісію поговорити про стан довкілля.

Автор: Валентин Фіголь.

В незвичному форматі проходило засідання постійної комісії міської ради з питань екології. Посеред засідання прийшла керуюча справами міськвиконкому Світлана Колісніченко і повідомила депутатів, що там прийшли люди і хочуть бути присутніми. «Хай заходять», – відповіли члени комісії.

Візитерів було небагато, вони відрекомендувались як активісти ГО «Старт» і просто члени громади міста.

Депутати саме закінчували обговорення порядку денного майбутньої сесії. Відпустивши останнього доповідача, комісари були готові спілкуватись із виборцями.

Чого в місті так все негаразд з екологією, запитали громадяни: звідусіль димить та смердить? За словами одного з візитерів, через сморід з боку лакофарбового заводу «Поліколор» його мати захворіла на астму…

Не знаємо, відповіли депутати: міської системи екомоніторингу нема, а так хіба скажеш, що воно димить та чим смердить? Державні органи контролю відповідають, що у промислових підприємств викиди в нормі. Або просто ігнорують запитання місцевих депутатів.

Отже, проблема перша: відсутність контролю за станом довкілля. Ніхто не знає, хто, чим і скільки труїть довкілля в Камянському. Міряти забруднення нема чим. Бо ніхто не знає таких приборів, які б давали результати, з якими можна було би йти до суду…

Проблема друга: міське самоврядування ніяк не може впливати на забруднювачів довкілля. Всі дозволи видає департамент екології облдержадміністрації чи Міністерство екології та енергетики. Отже, і скасувати дозволи на викиди, припинивши роботу забруднювачів, можуть лише «зверху». «Вони нас ігнорують!..» – поскаржились депутати на колег, які керують «нагорі».

«Ми, як і ви, можемо лише написати звернення до компетентних органів…» – резюмували депутати. І спитали в гостей, скільки вони написали звернень до влади щодо екологічних проблем. Люди пообіцяли, що напишуть ще.

Ну, на заводи у міського самоврядування нема важелів впливу, погодились гості. А от, наприклад, міське звалище горить – це ж комунальна територія і підприємство комунальне?..

Коли звалище перестане диміти – цього депутати також не знають. Може, як збудують обіцяний ще позаторік новий полігон для ТПВ з ділянкою сортування?..

Коли його добудують, той полігон – депутати теж не знають. На зауваження мешканців про те, що міський голова обіцяв в цьому році збудувати – депутати порадили виборцям спитати в міського голови.

Щодо забруднювачів, то депутати порадили громадянам слідкувати, коли в тих закінчуватиметься термін дії дозволів на викиди – і одразу починати вимагати перевірок і писати «нагору» свої зауваження щодо диму та смороду.